Wzięłam tabletkę z około 12 godzinnym opóźnieniem, czy skuteczność antykoncepcji zmalała?

Biorę tabletki N*****... jestem obecnie podczas stosowania drugiego opakowania. Wczoraj powinnam przyjąć drugą tabletkę około godziny 21... jednak zapomniałam o niej i przyjęłam ją dzisiaj rano o godz 8. Strasznie się boję... bo przed wczoraj kochałam się ze swoim chłopakiem... Czy antykoncepcja mimo tego opóźnienia działa?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
Według producentów tabletek antykoncepcyjnych dopiero opóźnienie powyżej 12 h w przyjęciu kolejnej tabletki obniża skuteczność ich działania i wymaga dodatkowego postępowania. W Pani przypadku opóźnienie wynosiło 11h czyli w zasadzie na granicy. Pomimo tego proponuję stosownie dodatkowego zabezpieczenia np. prezerwatywy przez kolejnych 7 dni. Po około 2 tygodniach od stosunku należy wykonać test ciążowy. W przypadku ujemnego wyniku należy go powtórzyć po tygodniu.
Pozdrawiam