Z czego wynika ta echolalia u dziecka?

Witam, Syna lat 6 byliśmy diagnozowani w poradni psychologiczno pedagogicznej ponieważ podejrzewaliśmy zaburzenia SI . W poradni wyszło że ma te zaburzenia oraz letaralizacje krzyżowa. Nic więcej nie stwierdzili. Chodzimy na terapię Si ale martwo mnie to że syn czasami powtarza niektóre zdania po cichu sam do siebie . W czasie zabawy mówi sam do siebie . Pani od terapi Si powiedziała że nie widzi u niego spektrum autyzmu. Od czego w takim razie mogą być te echolalie ?
KOBIETA, 28 LAT 9 miesięcy temu

Dzień dobry,

Rozumiem, że to co panią niepokoi w zachowaniu syna jest powtarzanie przez niego zdań lub wyrazów. W wieku 6 lat nie jest niepokojącym to, że dziecko np w trakcie zabawy powtarza jakieś zdania czy mówi do siebie. Jest to rozwojowe i nie powinno budzić niepokoju. Warto zaobserwować w jakich sytuacjach syn powtarza zdania i jak często się to zdarza. Taka obserwacja pozwoli Pani na zauważenie częstotliwości tego zachowania i zaobserwowanie ewentualnej przyczyny.

Jeżeli zachowanie syna nadal będzie Panią niepokoić warto skonsultować to z psychologiem.