Czy zachowanie mojego synka może oznaczać autyzm bądź zaburzenia SI?

Witam, jestem mamą niespełna 3letniego chłopca. Od pewnego czasu zaczęło mnie niepokoić kilka dziwnych zachowań mojego syna. Ogólnie syn jest bardzo radosnym, energicznym chłopcem, jest niemal w ciągłym ruchu. Bardzo ładnie mówi, ma bardzo duży zasób słów, uwielbia inne dzieci, chętnie się z nimi bawi i dzieli zabawkami. Jest bardzo uczuciowy, uwielbia się przytulać, wszystkim bliskim wyznaje miłość. Jednak od pewnego czasu zauważyłam, że w różnych sytuacjach opukuje rączką swoje uszko, raz jedno, raz drugie. Ponadto niepokoi mnie, że jest wrażliwy na głośny dźwięk, np kiedy jego młodszy brat płacze on wpada wręcz w panikę, histerycznie płacze. Parę razy zdarzyło się, że podczas zasypiania poruszał paluszkami przed oczami. Nagminnie zdarza się, że podczas zasypiania lub jedzenia szuka na moim, męża lub babci ciele piprzyka lub znamienia po szczepieniu i drapie lub mizia je. Poza tym wydaje się nie słuchać upomnień, gdy robi coś złego. Pomimo, iż za kilka tygodni skończy 3 lata nadal budzi się w nocy z płaczem, chyba, że śpi z nami w łóżku, wtedy przesypia całą noc. Czy powyższe zachowania są powodem do zmartwień? Czy mogą one oznaczać autyzm bądź zaburzenia SI?

Witam
Proszę zgłosić się z dzieckiem do psychologa w najbliższej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Wizyta jest bezpłatna. Aby stwierdzić jakiekolwiek zaburzenia u dziecka niezbędna jest konsultacja psychologiczna, ponieważ jedynie podczas bezpośredniej rozmowy , obserwacji dziecka w trakcie zabawy, oraz dokładnym wywiadzie z rodzicem można zdiagnozować , czy zachowania dziecka wymagają dalszego działania terapeutycznego, czy też należą do właściwych dla danego wieku.
Pozdrawiam
Anna Szyda

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!
Zawsze, w razie wątpliwości, warto udać się do specjalisty by ocenił rozwój oraz zachowanie dziecka. Być może potrzebna będzie też ocena aparatu słuchowego. Proponuję zacząć od pediatry i zapytać o skierowania oraz sprawdzić czy w poradni psychologiczno pedagogicznej nie mają terapeuty integracji sensorycznej.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam Agata Majda
www.pracowniaterapeutyczna.eu