Za późno przyjęta pierwsza tabletka z nowego opakowania

Witam.  Ostatnią tabletkę z bieżącego opakowania wzięłam 3.09 (piątek), dodam, że było to moje pierwsze opakowanie po miesięcznej przerwie (przerwa spowodowana PCO, a raczej sprawdzeniem czy pojawi się naturalny okres, zalecenie lekarki, nie pojawił się, więc opakowanie zaczęłam tzw. dowolnego dnia), 7 pojawił się okres. 11 powinnam rozpocząć nowy listek, niestety zapomniałam zabrać go na wakacyjny wyjazd i pierwszą tabletkę wzięłam dopiero dziś - 14.09. Czy biorąc tabletki będę w tym miesiącu zabezpieczona (szczególnie interesuje mnie bezpieczeństwo w przedziale 20-27 września)? Wiem, że niby przy PCO trudniej zajść w ciążę, ale mimo to - boję się - czy współżyjąc we wspomnianym terminie nie zajdę w ciążę oraz czy nie mogłam zajść w ciążę 3.09 - ostatnie współżycie? Proszę o odpowiedź i radę, będę niesamowicie wdzięczna!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Powinna Pani przyjąć pominiętą tabletkę tak szybko, jak to możliwe, nawet jeśli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek, a kolejne zażywać o stałej porze. Przez następne 7 dni należało stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne (metody mechaniczne).
Jeżeli w tygodniu poprzedzającym pominięcie tabletki utrzymywała Pani stosunki seksualne, istnieje możliwość zajścia w ciążę. Powinna Pani niezwłocznie poinformować o tym lekarza.

W PCO rzeczywiście trudniej zajść w ciążę, ponieważ przy braku antykoncepcji nie wszystkie cykle są owulacyjne - ale nie da się nigdy przewidzieć, jak było tym razem. Dlatego w razie wątpliwości przed rozpoczęciem nowego opakowania proponuję wykonanie testu ciążowego.

Serdecznie pozdrawiam