Pani siostra cierpi na wiele poważnych zaburzeń i niezaprzeczalnie powinna jak najszybciej rozpocząć leczenie u lekarza psychiatry oraz psychoterapię. Bardzo często jest tak, że otoczenie widzi problem i z troski o bliską osobę próbuje nakłonić ją do podjęcia leczenia. Niestety czasem bywa tak, że osoba chora widzi swój problem inaczej i z jej znanych powodów nie chce takiego leczenia rozpocząć. Motywowanie siostry do podjęcia leczenia powinna Pani rozpocząć od rozpoznania przyczyn braku chęci do pójścia do lekarza. Jeśli Pani siostra zaprzecza problemom wtedy warto zachęcić do wizyty u psychiatry czy psychologa sugerując, że specjalista rozstrzygnie, czy jest chora czy nie. Jeśli natomiast Pani siostra przyznaje się do chociaż jednego z tych problemów warto nie przekonywać, że ma jeszcze inne, ale pokazać, że nawet ten jeden jest poważny i trzeba go leczyć. Czasem w motywowanie warto zaangażować osoby ważne i cenione przez Pani siostrę. W rozmowach warto podkreślać troskę o siostrę i strach o jej zdrowie. Zmotywowanie do leczenia osoby, które nie chce go podjąć jest bardzo trudne. Życzę by Pani udało się przekonać siostrę do wizyty u lekarza czy psychoterapeuty.
Nie może jej Pani zmusić do leczenia, jeśli nie będzie chciała. Moze jej Pani przedstawić swoje zdanie i fakty dotyczace życia alkoholików i bulimików, zaproponować pomoc w znalezieniu terapeuty i tam z nią pójść. Reszta zależy od niej.
Powodzenia.
Joanna Arciszewska.
Witam,
Rzeczywiście, jeśli osoba nie chce leczenia nie można jej zmusić. DO tego potrzebna jest własna motywacja. Warto okazać jej ciepło i wsparcie, powstrzymać się od krytykowania i straszenia. Zachęca do tego, aby przyniosła Pani do domu książkę Ch. Fairburna "Jak pokonac objadanie się". Jest tam opisany problem bulimii, przyczyny i sposoby radzenia sobie nim w tym terapia. Być może siostra sięgnie po nią i to skłoni ją do leczenia.
Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska
www.zaburzeniajedzenia.com
Witam,
nie wiem co Pani ma na myśli pisząc, że siostra ma zaawansowaną bulimię, czy tylko się objada, czy też również prowokuje wymioty, czy zwierzyła się Pani, czy to tylko podejrzenia. Objadanie się, stany depresyjne, alkohol mogą świadczyć o problemach emocjonalnych siostry, z którymi sobie nie radzi. Z pewnością warto w szczerej rozmowie zasugerować jej, że gdy jest nam trudno, warto skorzystać z pomocy specjalisty – psychologa/psychoterapeuty. To żaden wstyd poprosić o pomoc, gdy się jej potrzebuje, raczej sporym nierozsądkiem jest nie korzystanie z niej, gdy sami nie dajemy rady.
Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak pomóc siostrze uzależnionej od zaciągania pożyczek? – odpowiada Mgr Marta Reichel
- Nerwowość przy bulimii siostry – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak radzić sobie z bulimią? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jak zrozumiec mamę i siostrę? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Depresja u 47-letniej siostry – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Podejrzenie bulimii u siostry – odpowiada mgr Małgorzata Danielewicz
- Jak pomóc osobie chorej na bulimię? – odpowiada Mgr Magdalena Bąk
- Problem z objadaniem się i bulimią u 18-latki – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Myśli o samobójstwie i depresja u siostry – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Odchudzanie brzucha, bulimia i napadowe objadanie się – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
artykuły
Zayn Malik odszedł z One Direction z powodów problemów z odżywianiem
Już 9 listopada ukaże się w Polsce autobiografia Z
Jak wygląda wizyta on-line u psychologa, i jak się do niej przygotować?
Obecnie coraz więcej usług przenosi się do interne
Smutek skrywany pod płaszczem męskości
O zaburzeniach nastroju pisze i mówi się najczęści