Jak pomóc osobie chorej na bulimię?

Witam. Proszę o pomoc. Siostra chłopaka ma bulimie, studiowała psychologie i nie daje sobie pomóc, była w szpitalu psychiatrycznym później rodzina wysłała ją dwa razy do specjalnego ośrodka dla osób z bulimia i anoreksja ponoć dużo zapłacili byla tam po kilka tygodni. Ostatnio chłopak chodzi w złym stanie widziałam ją i jest przeraźliwie chuda ponoc nie ma poprawy. Martwię się o nią ale i o mojego chłopaka bo rodzina jego jest bardzo nerwowa i od chorób siostry ciągle tam sa kłótnie. Jak pomóc?

Witam serdecznie. Wiem, że bardzo chce Pani pomóc rodzinie chłopaka lecz na prawdę ma Pani ograniczone możliwości. Jeśli dziewczyna jest bardzo chuda to pewnie cierpi na anoreksję. Obie te choroby leczy się bardzo trudno. Jest to leczenie interdyscyplinarne czyli wymaga głębokiej i stałej opieki wielu specjalistów: Psychiatry, psychologa, dietetyka i innych lekarzy. Taką pomoc może mieć zapewnioną w szpitalu, więc jeśli tylko jest taka możliwość powinna ona być hospitalizowana. Po wypisaniu ze szpitala powinna nadal być pod ścisłą i współpracującą opieką przynajmniej psychiatry i psychoterapeuty. Psychoterapia w przypadku osoby nieletniej, lub nawet pełnoletniej lecz mieszkającej u rodziców powinna być prowadzona w systemie rodzinnym, czyli na terapię przychodzą wszyscy mieszkający w domu członkowie rodziny. To bardzo ważne. Takie postępowanie daje najlepsze efekty, lecz i na nie trzeba czasem cierpliwie zaczekać. Pozdrawiam ciepło i życzę dużo spokoju i pogody ducha. Psychoterapeutka - Magdalena Bąk. W razie wątpliwości proszę pisać na kontakt strony : http://psychoterapeutka.net.pl/ Serdecznie zapraszam.

Witam,

To, że martwi się Pani o siostrę swojego partnera świadczy o Pani dużej empatii, jednak tak naprawdę niewiele jest Pani wskurać sama. Najważniejsza jest reakcja całej rodziny i jej udział w leczeniu (szczególnie jeśli ta osoba jest niepełnoletnia). Proces leczenia bulimii jest przeważnie skomplikowany, a ponad to zagrożony dużym ryzykiem niepowodzenia, co może zniechęcać do dalszej walki o zdrowie. Aby leczenie było skuteczne musi zaistnieć kombinacja wielu czynników. Profesjonalne leczenie bulimii powinno obejmować psychoterapię, ze szczególnym uwzględnieniem terapii behawioralno-poznawczej oraz terapii rodzinnej jak również farmakoterapę. Z uwagi na duże trudności w leczeniu często konieczna jest hospitalizacja i leczenie ambulatoryjne. To, co może Pani zrobić to porozmawiać z chłopakiem żeby dowiedzieć się czy rodzina powzięła jakieś kroki by zadbać o leczenie dziewczyny.

Pozdrawiam serdecznie

Witam,

To, że martwi się Pani o siostrę swojego partnera świadczy o Pani dużej empatii, jednak tak naprawdę niewiele jest Pani wskurać sama. Najważniejsza jest reakcja całej rodziny i jej udział w leczeniu (szczególnie jeśli ta osoba jest niepełnoletnia). Proces leczenia bulimii jest przeważnie skomplikowany, a ponad to zagrożony dużym ryzykiem niepowodzenia, co może zniechęcać do dalszej walki o zdrowie. Aby leczenie było skuteczne musi zaistnieć kombinacja wielu czynników. Profesjonalne leczenie bulimii powinno obejmować psychoterapię, ze szczególnym uwzględnieniem terapii behawioralno-poznawczej oraz terapii rodzinnej jak również farmakoterapę.

Z Pani opisu wnioskuje, że prawdopodobnie w wypadku dziewczyny mamy do czynienia z anoreksją, nie bulimią. Jeśli by tak było niestety proces leczenia jest jeszcze bardziej skomplikowany a sama jednostka chorobowa jeszcze bardziej niebezpieczna. Leczenie anoreksji jest procesem bardzo trudnym. Z powodu braku jednoznacznych czynników powodujących zachorowanie na jadłowstręt psychiczny, niemożliwie jest podjęcie leczenia przyczynowego. Osoba chora, aby walczyć z chorobą musi przezwyciężyć lęk przed przytyciem, wstręt do jedzenia, oraz wszystkie negatywne emocje z tym związane. Organizm wyniszczony głodówką często nie może czekać na efekty psychoterapii, stąd wymaga się często zdecydowanej i szybkiej interwencji. Często konieczna jest hospitalizacja i leczenie ambulatoryjne.

To, co może Pani zrobić to porozmawiać z chłopakiem żeby dowiedzieć się czy rodzina powzięła jakieś kroki by zadbać o leczenie dziewczyny.

Pozdrawiam serdecznie

Witam, siostra Pani chłopaka cierpi na bulimię. Napisała Pani że mimo wielu starań nie chce dać sobie pomóc. To co może Pani zrobić to być z chłopakiem, udzielić mu wsparcia, zapytać jak może pomóc. Przesyłam link do strony która pomoże Pani dowiedzieć się więcej na temat zaburzeń odżywania: http://www.centrumzaburzenodzywiania.pl/
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl