Jak pomóc córce chorej na bulimię, która nie chce poddać się leczeniu?

Witam mam córkę 16-letnią, która ma bulimię, niestety jej stan psychiczny nie pozwala na leczenie, bo chora nie wyraża zgody. Martwię się jej stanem, ponieważ zaczęła być agresywna w stosunku do rodziny z chwilą, kiedy tylko zaczynamy rozmowę o leczeniu. Chciałbym wiedzieć, gdzie mogę zgłosić się z córką na leczenie. Czy są kliniki lub ośrodki terapii dla takich ludzi? Bardzo proszę o pomoc! Zatroskany tata Pozdrawiam

Witaj! Temat odżywiania diet jest drażliwy dla Twojej córki. Przede wszystkim musisz z nią szczerze i spokojnie porozmawiać - powiedz jej, że się o nią martwisz, przedstaw konsekwencje bulimii (próchnica zębów, zaburzenia miesiączkowania, spowolnienie dojrzewania, zaburzenia hormonalne, ospałość, zaburzenia koncentracji uwagi, zmiany skórne itp. Konsekwencje bulimii możesz wydrukować i delikatnie jej podsunąć (np. zostawić na jej biurku lub w łazience). Przede wszystkim nie krzycz, bo dziewczyna będzie się bardziej zamykała w sobie.

W miastach wojewódzkich są poradnie leczące zaburzenia odżywiania np. http://www.psychoterapia-silesia.pl/. Niektóre z nich mają podpisane umowy z NFZ. Zaprowadź tam córkę albo najpierw skontaktuj się z lekarzem wybranej placówki i po rozmowie (każdy pacjent jest inny) podpowie Ci jak postąpić z córką. Jeżeli córka nie chce skontaktować się z psychologiem zaproponuj jej wizytę u wykwalifikowanego dietetyka, rozmowa z nim również powinna dużo pomóc. Podaje również nr telefonu zaufania dla osób uzależnionych od jedzenia (anoreksja, bulimia, nadwaga) tel: (0 22) 632 08 82. Można dzwonić codziennie w godz. 16.00-20.00. Tam również powinieneś uzyskać informacje o najbliższym Twojego miejsca zamieszkania ośrodku leczenia bulimii.