Jak pomóc córce, która mimo niskiej wagi nie akceptuje swojego wyglądu?

Problem z 14-letnią córką, która przy wzroście 170 cm waży 49 kg. Jest bardzo szczupła, a sama twierdzi od kilku miesięcy, że nie akceptuje swoich nóg, dokładnie ud i łydek. Twierdzi, że są za grube. Mimo rozmów nie potrafię jej przekonać, że to nieprawda. Szczerze mówiąc zaczynam się obawiać, bo wyszukuje w internecie i gazetach przeróżne diety, nie chce uprawiać sportów, bo zagrożeniem jest, że zwiększają się mięśnie nóg. Może na początku było to niegroźne, ale teraz potrafi płakać z tego powodu. No i powstają kłótnie między nami. Proszę o pomoc, bo chyba problem mnie przerasta.

Witam! Pani córka ma znaczną niedowagę. Jej BMI wynosi 16,95 (prawidłowe 18,5 - 24,9). Według wzrostu powinna ważyć około 55 kg. W wieku 14 lat organizm dziewczynki się zmienia, nabiera kobiecych kształtów i wiele dziewcząt w tym okresie nie akceptuje swojego ciała. Niedożywienie w tym okresie początkowo objawia się zaburzeniem miesiączkowania, wypadaniem włosów, łamliwością paznokci oraz zmianami na skórze. Ponadto często występują zaburzenia koncentracji uwagi, ospałość i ciągle czucie zmęczenia. Proszę porozmawiać z córką o tym co ją może spotkać - konsekwencje zdrowotne. Ciągle awantury i kłótnie nie przyniosą pożądanego skutku. Bardzo często próba osiągnięcia idealnej sylwetki jest tylko przykrywką - kłopoty z koleżankami, chęć posiadania chłopaka, niska samoocena, kłopoty z rodzicami. Proszę szczerze porozmawiać z córką, poprosić o rozmowę z psychologiem szkolnym, gdyż przedłużająca się taka sytuacja sprawi, że rozwinie się u niej anoreksja - bardzo niebezpieczna i śmiertelna choroba wyniszczająca organizm. Pozdrawiam, mgr Aneta Kościołek