Prawidłowa waga dla nastolatki

Witam, mam na imię Oliwia. Nie potrafię sama ocenić swojej wagi i nie wiem, dlaczego mimo że schudłam i teraz jestem lżejsza niż moje koleżanki o tym samym wzroście, wciąż wyglądam grubo. Szczerze mówiąc bardzo mnie to martwi, zupełnie nie rozumiem dlaczego tak jest! Mam 14 lat, 159 cm wzrostu i ważę 44 kg. Nie mam grubych kości, wręcz przeciwnie, w ogóle mam dość drobną budowę ciała, poza dużym biustem (65E). Wiem, że w tej chwili moje BMI to ok 17,4, bo schudłam 8 kg w ciągu roku. Teraz ważę dokładnie tyle ile chciałam, ale wciąż wyglądam inaczej niż inne dziewczyny, mam szersze biodra, choć w tym momencie nie ma na nich tłuszczu, nawet nieco wystają mi kości i mam jakby szerszy tors, choć w talii i w obwodzie pod biustem mam mniej centymetrów... Czy to kwestia budowy ciała? Czy po prostu mam tak ułożone proporcje ciała, czy jest coś ze mną nie tak? Bardzo proszę wytłumaczyć mi wszystko dokładnie, bo od lekarzy, rodziców, z tabelek i wskaźników nie dostałam wcale odpowiedzi na moje pytanie. :(

Witaj Oliwio! Analizując Twoją wagę wychodzi, że masz niedowagę. Mając lat 14 Twój organizm dojrzewa, a związku z tym zmienia się sylwetka ku bardziej kobiecej - szersze biodra, powiększają się piersi, tkanka tłuszczowa fizjologicznie odkłada się w tych miejscach. Nie jedząc pokarmu lub stosując głodówki, dietę poniżej 1200kcal, nie zatrzymasz tego procesu. Pogorszysz tylko stan zdrowia (anemia), zaburzenia koncentracji, uwagi, drżenie rąk, skurcze mięśni, wypadanie włosów, łamliwe paznokci, sucha i trądzikowa skóra. Tak więc czujesz się gruba, bo Twój organizm się zmienia. Nieakceptowanie procesu dojrzewania, przybieranie kobiecych kształtów, zbliża Cię do anoreksji! Dlatego też powinnaś zaakceptować swoje ciało takim jakie jest. Spróbuj szczere porozmawiać z rodzicami oraz pedagogiem szkolnym, by pomógł Ci zaakceptować swoją sylwetkę. Teraz musisz się prawidłowo odżywiać, by dostarczyć wszystkie niezbędne składniki odżywcze do prawidłowego działania organizmu i dobrego samopoczucia. Zjadaj regularnie posiłki, najlepiej 5 w ciągu dnia oraz zawsze jedz śniadania w ciągu 30 minut od wstania z łóżka. Dzięki temu unikniesz napadów głodu, nie będzie miała ochoty na przekąski oraz ureguluje się praca jelit, nie będzie uczucia ciężkości, wzdęć. Ponadto wodę z Jodem (np. Ustronianka z jodem, Jodica) oraz zielona herbatę (2 kubki dziennie) gdyż wspomagają przemianę materii oraz zapobiegają gromadzeniu się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Ćwicz około 1 godzinę dziennie - intensywny spacer, basen, rolki, rower, zumba, aerobik), bo modelują sylwetkę. Pozdrawiam, mgr Aneta Kościołek