Zdrowe zasady odżywiania dla nastolatki

Witam, mam 14 lat i 176cm. Przez pół roku byłam na diecie i schudłam ok. 12 kg. Po tym czasie rzuciłam się na jedzenie i z wagi 63 przytyłam do 70 kg. Nie mogę na siebie patrzeć! Jestem potwornie gruba! Nie mogę zapanować nad tym co robię. Mogę zjeść wszystko co mi wpadnie w ręce. Nie chcę wyglądać tak jak wcześniej. Próbowałam już tabletek przeczyszczających i zmuszałam się do wymiotów (nie potrafiłam zwrócić jedzenia). Ja chcę jeść normalnie, ale nie umiem. Odechciewa mi się żyć. Chyba się zabiję, jak przytyję! Co Pan/Pani sądzi o mojej wadze? 70 kg przy 176cm? Ile powinnam schudnąć i jak mam przestać tyle jeść? Jakie wymiary powinna mieć dziewczyna w moim wieku (biodra, brzuch, uda, talia)? Proszę o pomoc!

Witaj! Obecnie Twoje BMI wynosi 22,6, czyli jest w normie (18,5 -24,9). Jednakże dopuszczalne jest, aby waga spadła do 60kg. Nie mniej. Jeżeli chodzi o wymiary ciała to jest sprawa dyskusyjna, gdyż zależy od budowy anatomicznej sylwetki. Jednakże u kobiet obwód w pasie nie powinien przekraczać 80cm. U Ciebie wystąpił typowy efekt jojo spowodowany nieprawidłowo zbilansowaną dietą w czasie odchudzania. Zapewne spożywałaś za mało kalorii w stosunku do zapotrzebowania oraz zrezygnowałaś z ulubionych produktów, a tak się nie robi. Teraz przede wszystkim zacznij regularnie spożywać 5 posiłków dziennie o małych objętościach. Nie rezygnuj z ulubionych produktów oraz potraw, ale ograniczyć ich spożywanie do 1 razu w ciągu tygodnia. Jednakże powinnaś zrezygnować z coli, napojów słodzonych, batoników, wafelków, na rzecz gorzkiej czekolady. Spożywaj dużo warzyw i owoców oraz kasz. Pij dużo wody mineralnej (np. Ustronianka z jodem, Muszynianka) oraz zielonej herbaty, gdyż zapobiega gromadzeniu tkanki tłuszczowej, natomiast herbata pu-erh pomaga spalić jej nadmiar. Obok diety ważny jest również wysiłek fizyczny, gdyż zwiększa metabolizm oraz pomaga wykształtować sylwetkę. Powinnaś również skonsultować się z dietetykiem w poradni, by dokładnie przeanalizować dotychczasowe nawyki żywieniowe i je zmienić. Pozdrawiam, mgr Aneta Kościołek