Odchudzanie i zdrowe zasady odżywiania dla dzieci

Dzień dobry! Mam 10 lat (prawie 11) i mam problem z nadwagą. Przy ok. 164 cm ważę ok. 73 kg :(

Moi rodzice mówią, że jak urosnę będę szczupła, ale nadwaga to choroba, a chorobę trzeba zwalczać, więc proszę o pomoc.

Witaj! Twoja należna masa ciała powinna wynosić około 58 - 60kg. Jednakże wkraczasz w okres dojrzewania i Twój organizm za chwilę zmieni kształty, zamieni się również metabolizm pod wpływem hormonów płciowych. W wieku 10 lat nie wolno stosować żadnych drastycznych diet fizjologicznych, by zapobiec zaburzeniom rozwoju. Przede wszystkim powinnaś zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe, ograniczyć spożywanie słodyczy na rzecz gorzkiej czekolady lub galaretki owocowej (bez bitej śmietany). Jak masz ochotę na coś słodkiego zjedz jakiś owoc lub 5 sztuk suszonych moreli. Spośród batoników dozwolone są wafelki musli. Ponadto wyklucz z diety napoje typu, cola, oranżada, fanta, zamiast ich pij wodę mineralną z jodem (Ustronianka z jodem), zieloną herbatę (2 filiżanki dziennie), herbatę pu -erh, które przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej. Spożywaj 5 posiłków dziennie o małych objętościach, przy czym śniadanie jedz w ciągu 30 minut od wstania z łóżka, a kolację na 2 godziny przed snem. Ważne w procesie odchudzania jest aktywność fizyczna, gdyż pozwala wymodelować ciało. Codziennie przeznacz około 1 godzinę na bieganie, pływanie, jazdę na rowerze, szybki marsz, jazdę na rolkach lub ćwiczenia fitness: http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-na-brzuch i http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-na-uda-i-posladki. Zapoznaj się również z zasadami zdrowego odchudzania i wprowadź je w życie. http://portal.abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odchudzania. Pozdrawiam mgr Aneta Kościołek (dietetyk)