Zdrowe zasady odżywiania i kształtowanie sylwetki

Witam!

Mam 15 lat, ważę 76 kg i mam 175cm wzrostu. Bardzo chciałbym zrzucić zbędne kilogramy, gdyż czuję się niekomfortowo wśród kolegów i koleżanek. Mam niedoczynność tarczycy, przyjmuję leki Letrox 50 codziennie. Chciałbym się dowiedzieć co jeść, jak często.

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Witaj! Niedoczynność tarczycy jest schorzeniem, które predysponuje do wystąpienia nadwagi i otyłości. W procesie leczenia ważne jest regularne przyjmowanie leków oraz posiłków by pobudzić przemianę materii. Dlatego też koniecznie musisz spożywać 5 posiłków dziennie, przy czym śniadanie należy jeść w ciągu 30 minut od wstania z łózka, a kolację na 2 godziny przed snem. Ponadto spożywaj wodę z jodem (np. Ustronianka z jodem) oraz jedz produkty bogate w ten pierwiastek (ryby morskie) - dorsz, morszczuk, łosoś norweski. Staraj się zaczynać dzień nabiałem (ser biały, jogurt naturalny z musli, mleko z musli, jajko), gdyż białko przyspiesza przemianę materii i pomaga stracić zbędną tkankę tłuszczową. W ciągu dnia staraj się jeść około 1800 kcal, ale nie mniej gdyż obniży to przemianę materii. W celu pobudzenia metabolizmu musisz ćwiczyć około 1,5 godziny dziennie. Wykonywanie ćwiczeń również kształtuje sylwetkę. Postaraj się aby w ciągu dnia wypijać około 2 filiżanek zielonej herbaty, a przed snem herbatę pu erh. Wyeliminuj z diety napoje energetyczne, colę, fantę itp. Z kolei słodycze jedz raz w tygodniu. Jeżeli chodzi o wędlinę to wybieraj takie które zawiera 70 - 90% mięsa oraz zrezygnuj z jedzenia kurczaków na rzecz indyka. Potrawy gotuj, piecz lub duś. W celu wyeliminowania Twoich błędów żywieniowych, skonsultuj się z dietetykiem, by zebrać szczegółowy wywiad dietetyczny. Pozdrawiam, mgr Aneta Kościołek, dietetyk