Zdrowe odchudzanie dla nastolatki

Mam 16 lat, 159 cm wzrostu i ważę 49 kg. Czuję się z tym źle, ponieważ czuję się strasznie grubo. Chciałabym schudnąć co najmniej 5 kilo w niecały miesiąc. Co mam zrobić, żeby szybko stracić na wadze bez obawy przed ponownym przytyciem?

KOBIETA, 16 LAT ponad rok temu

Dieta odchudzająca dla cukrzyka

Czy osoba cierpiąca na cukrzycę może być na diecie odchudzającej? Dowiedz się tego z naszego filmiku. Zapoznaj się z wypowiedzią eksperta - diabetologa prof. Władysława Kornafela.

Witaj,

Twoje BMI aktualnie wynosi 19,4 czyli jest w normie (18,5 - 24,9). Jeżeli schudniesz 5 kilogramów, wystąpi niedowaga, która w Twoim wieku niekorzystnie wpłynie na zdrowie. Niedożywienie przede wszystki zaburzy proces dojrzewania, równowagę hormonalną (zaburzenia miesiączkowania) oraz niekorzystnie wpływnie na zdrowie. Bez obaw możesz schudnąć około 3kg, by być w zakresie prawidłowego BMI. W okresie dojrzewania sylwetka nabiera kobiecych kształtów i dlatego wydaje Ci się że jeste gruba. Aby zadbać o sowoją sylwetkę zacznij odżywiać się prawidłowo oraz zwiększ aktywność fizyczną by wysmuklić swoje ciało. Zacznij chodzić na basen, biegać oraz jeździć na rolkach czy rowerze, świtetny jest również aerobik i zumba. Jeżeli chodzi o dietę zacznij spożywać regularnie 5 posiłków dziennie, co 3-4 godziny, przy czym sniadanie należy zjeść w ciągu 30 minut od wstania z łózka, a kolację na 2 godziny przed snem. Wzbogać swoją dietę w warzywa i owoce, które są źródłem błonnika i flawonoidów regulujacych przemianę materii. Ponadto w ciagu dnia wypijaj 2 filiżanki zielonej herbaty, a wieczorem przed snem herbatę pu -erh, która jest kupiona na wagę w herbaciarni. Woda z jodem (np. Ustronianka z jodem, Jodica), również wspomaga utratę nadmiaru kalorii. W ciągu dnia spozywaj dużo produktów nabiałowych (na śniadanie jogurt naturalny z musli, 2 sniadanie np. serek wiejski lub twarożek z wkrojonną natką pietruszki), gdyż te produkty hamuja apetyt oraz zawierają kwasy CLA. Pozdrawiam, mgr Aneta Kościołek

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty