Lęki nocne - jak pomóc córce?

Witam. Moja 15-letnia córka przeczytała (nawet nie do końca) pewną książkę. Rano czekała na mnie ze słowami: "oddaj tę książkę, nie chcę jej dalej czytać". Nie znam treści tej książki i nie wiem, czy powinnam najpierw ją poznać, ale proszę o radę co zrobić, ponieważ ona od dwóch nocy boi się zasnąć, bo twierdzi, że jak zasypia to ONI (?) wychodzą i coś do niej mówią. Boi się nawet opowiedzieć mi o co chodzi, bo wraca jakieś przerażenie. Jak mogę jej pomóc? Chciałam, żeby spała ze mną, ale ona mówi, że to nic nie da, bo i tak zaśnie i to się będzie działo.

Witam Panią serdecznie,

córka niewątpliwie jest bardzo wrażliwą osobą i treść książki mogła na nią silnie zadziałać. Na tę chwilę jednak jej treść zdaje się drugoplanowa, najważniejsze jest bowiem to, w jaki sposób odebrała ją córka i jak to na nią wpłynęło. Rozumiem, że rozmowa na ten temat nie jest łatwa. Zachęcam jednak do tego, by spróbowała Pani raz jeszcze podjąć ten temat. Proszę zagwarantować córce maksymalne poczucie bezpieczeństwa, być przy niej, trzymać za rękę, przytulić - to powinno pomóc jej się otworzyć.

Przywołanie tamtych wspomnień może pomóc się z nimi uporać, jeśli okaże jej Pani zrozumienie. Dobrym pomysłem jest także wspólne spanie. Gdy dziewczynkę będą dręczyły koszmary i przebudzi się w nocy, będzie miała obok siebie kogoś, na kim może polegać i komu ufa. To także wpłynie na nieco większe poczucie bezpieczeństwa. Jeśli jednak problem nie będzie ustępował, zachęcam do konsultacji z psychologiem. Rozmowa z wykwalifikowaną osobą pomoże córce uporać się z nawracającymi koszmarami.

Pozdrawiam