Lęki nocne - jak pomóc córce?

Witam. Moja 15-letnia córka przeczytała (nawet nie do końca) pewną książkę. Rano czekała na mnie ze słowami: "oddaj tę książkę, nie chcę jej dalej czytać". Nie znam treści tej książki i nie wiem, czy powinnam najpierw ją poznać, ale proszę o radę co zrobić, ponieważ ona od dwóch nocy boi się zasnąć, bo twierdzi, że jak zasypia to ONI (?) wychodzą i coś do niej mówią. Boi się nawet opowiedzieć mi o co chodzi, bo wraca jakieś przerażenie. Jak mogę jej pomóc? Chciałam, żeby spała ze mną, ale ona mówi, że to nic nie da, bo i tak zaśnie i to się będzie działo.

KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu

Witam Panią serdecznie,

córka niewątpliwie jest bardzo wrażliwą osobą i treść książki mogła na nią silnie zadziałać. Na tę chwilę jednak jej treść zdaje się drugoplanowa, najważniejsze jest bowiem to, w jaki sposób odebrała ją córka i jak to na nią wpłynęło. Rozumiem, że rozmowa na ten temat nie jest łatwa. Zachęcam jednak do tego, by spróbowała Pani raz jeszcze podjąć ten temat. Proszę zagwarantować córce maksymalne poczucie bezpieczeństwa, być przy niej, trzymać za rękę, przytulić - to powinno pomóc jej się otworzyć.

Przywołanie tamtych wspomnień może pomóc się z nimi uporać, jeśli okaże jej Pani zrozumienie. Dobrym pomysłem jest także wspólne spanie. Gdy dziewczynkę będą dręczyły koszmary i przebudzi się w nocy, będzie miała obok siebie kogoś, na kim może polegać i komu ufa. To także wpłynie na nieco większe poczucie bezpieczeństwa. Jeśli jednak problem nie będzie ustępował, zachęcam do konsultacji z psychologiem. Rozmowa z wykwalifikowaną osobą pomoże córce uporać się z nawracającymi koszmarami.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak pomóc dziecku z lękami nocnymi?

Witam Synek 26 m-cy ma lęki nocne. Występują o różnych porach ale zazwyczaj między 23 a 2 w nocy. Krzyczy ,rzuca się po łóżku, kopie , czesto ma zamkniete oczy,czasem coś mówi, płacze. Proby przytulania, wybudzenia ,glaskania i mówienia potęgują wrzask. Jak sobie z tym radzić? Nie zdarzają się często i trwają od 5 do 30 min. Martwię się czy nie nasila się jak pójdzie do żłobka.
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Dzień Dobry Pani ,

Zachęcałabym Panią do osobistej konsultacji pediatrycznej, lekarza który prowadzi i zna Pani Synka, i zadecyduje o ewentualnej diagnostyce.

Życzę Pani i Synkowi radości w codzienności,
irena.mielnik.madej@gmail.com

0

Witam. Przyczyn niespokojnego snu dziecka jest bardzo, bardzo wiele i trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Spróbuję jednak podsunąć jakieś pomysły. Po pierwsze, warto obserwować, co dziecko robi w ciągu dnia, czy jego dzień jest przewidywalny i ma jakiś rytm, czy też panuje w jego życiu chaos i nadmiar bodźców. Ważne, by czas przed zaśnięciem to był okres wyciszania się, a nie emocjonujących zabaw. Małe dziecko może reagować koszmarami nocnymi nawet jeśli spędziło dzień bardzo przyjemnie ale inaczej niż zawsze i intensywnie. Ważne, by przeanalizować poziom fizycznej aktywności dziecka, przyjrzeć się temu, czy nie ogląda za dużo tv albo bajek na tablecie, zastanowić się co dziecko je (nadmiar słodyczy i kofeiny zawartej np. w czekoladzie także sprzyja lękom). Można zrobić badania w kierunku pasożytów. Gdy wszystkie te działania nie pomogą, warto skonsultować się z neuropsychologiem, ponieważ może to być objaw innych zaburzeń. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak pomóc córce, która się zadłużyła?

Córka ma problem z koncentracją,ma 26 lat,ciągle rozmawia przez telefon,nie potrafi myśleć ekonomicznie.wzięła 10 kredytów na łączną kwotę 50 tys.chciała koniecznie mieszkać w Warszawie i byc zdala od rodziny,aby jej nikt nie mówił co ma robić. Jak w takiej sytuacji mozna jej pomóc. Obecnie jest na zwolnieniu lekarskim Zatroskana mama
KOBIETA, 56 LAT ponad rok temu

Na pewno warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą. Opisane objawy i trudności mogą (ale nie muszą!) być wynikiem zaburzeń chorobowych (np manii w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej). Córce potrzebne będzie wsparcie, które lekarz może zapewnić poprzez skierowanie do leczenie, pomoc psychologiczną i farmakologiczną. Rozpoczęcie psychoterapii jest następnym niezbędnym krokiem w poradzeniu sobie z obecnymi trudnościami i konsekwencjami działań, a także zapobieżeniu podobnych wydarzeń, epizodów w przyszłości.

0

Witam Panią
Pisze Pani o problemie córki z koncentracją, ja myślę że córka ma również problem z tym że chce być bardzo niezależna od innych i ma problem z proszeniem o pomoc albo robi to jak już jest bardzo trudno. Pisze Pani o sytuacji pętli kredytowej kiedy zadłużenia spłaca się następnymi zadłużeniami. Można poprosić bank o kredyt konsolidacyjny czyli połączenie wszystkich zadłużeń w jedno, ale z mojego psychologicznego punktu widzenia to Pani córka powinna szybko trafić na konsultację do psychoterapeuty i popracować nad powodami swoich problemów.
Anna Suligowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty