Zaburzenia nerwicowe - jakie są rokowania?

Witam. Mam 20 lat. Od 4 miesięcy zmagam się ze stanami lękowymi. Lekarz psychiatra zdiagnozował u mnie zaburzenia depresyjno- nerwicowe na tle przeżytego stresu związanego z niepowodzeniem na studiach i braku zajęcia. Obecnie zażywam jeden lek przeciwlękowy rano i drugi antydepresyjny wieczorem. Odczuwam stopniową poprawę, jednak wizja depresji mnie przeraża (od razu pojawia się lęk przed myślami samobójczymi). W najbliższym czasie zamierzam podjąć również psychoterapię. Chciałbym jednak zapytać, jakie są rokowania w przypadku tego typu zaburzeń? Od października zamierzam powrócić na studia i chciałbym wiedzieć, czy zdrowie mi na to pozwoli.

20 LAT ponad rok temu

Witam!

Bardzo ważne jest, aby oprócz leczenia farmakologicznego wprowadziła Pani psychoterapię. Pyta Pani jakie są rokowania w przypadku tego typu zaburzeń? Trudno bez kontaktu z pacjentem, przeprowadzonego wywiadu odpowiedzieć na Pani pytanie. Na pewno im szybciej zacznie Pani psychoterapię, tym szybciej będzie przepracowywała swoje "dolegliwości". Psychoterapia, w zależności w jakim nurcie może trwać od roku nawet do 5 lat, ale uzależnione jest to przede wszystkim od indywidulanych możliwości pacjenta, stosowanych przez niego mechanizmów obronnych, a także częstotliwości sesji terapeutycznych. Myślę, że nawet jeżeli w niedługim czasie zdecyduje się Pani na rozpoczęcie psychoterapii, to na pewno nie wyklucza to możliwości powrotu na studia od października. Tym bardziej, że będzie Pani pod opieką psychoterapeuty, który będzie wstanie wesprzeć Panią w trudnych chwilach, czy przepracować aktualne lęki i obawy. Życzę powodzenia. Pozdrawiam

Witam,
zalecałabym psychoterapię równolegle z farmakoterapią, w paradygmacie poznawczo - behawioralnym, jest to krótkotrwały proces terapeutyczny zorientowany na cel.Jeśli teraz zdecyduję się Pan na psychoterapię do października byłyby widoczne efekty w Pana funkcjonowaniu społecznym.

Pozdrawiam serdecznie