Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne związane z czystością w domu

Witam, mam od dłuższego czasu problem z nadmiernym porządkiem w domu. Chodzi o myślenie. Zastanawiam się nad błahymi rzeczami, co powinien ktoś zrobić jak zje, kiedy wynieść talerz, jak coś leży, np. czapka, koszulka to mam myślenie, żeby to było schowane, bo jak leży to coś ze mną nie tak. Jeżeli zamknę temat pojawia się drugi. To jest ciężkie chciałbym mieć porządek w domu, a nie temat wojsko od razu wszystko ma być zrobione tak jak myślę. Czuję się w napięciu, cały czas skupiam się, nie mogę tego zostawić, a jeżeli pozwolę na leżenie boję się że będzie chlew, że jak nie weźmie ktoś jednej rzeczy, przyniesie następna i zbiór będzie tego, a nie chcę tak mieć. Nie wiem jak zrobić, ułożyć plan na czym powinienem się skupić. Co zostawić w spokoju. Jest jeszcze problem z tym, że ciągle patrzę i denerwuje mnie to, że coś leży i po raz któryś muszę to robić za kogoś, choć na tę chwilę jest ok. To nadal próbuję myśleć jak mam robić, proszę o pomoc. Jeśli chodzi o terapię, wiem że jest potrzebna. Chodzi mi o to, że co mi jest. Jak mam robić, żeby ustąpiło to wszystko i było w miarę normalnie.

Witam!

Opisane dolegliwości mogą sugerować zaburzenia lękowe, a szczególnie zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Przemawia za tym występowania natrętnych myśli oraz zachowań przymusowych. Aby ustalić dokładnie rodzaj zaburzeń konieczne jest badanie psychiatryczne. Jest to szczera rozmowa ze specjalistą, dzięki której będzie on mógł określić dokładnie rozpoznanie. Po ustaleniu rozpoznania będzie możliwe dobranie odpowiedniej terapii. Leczenie powinno opierać się na farmakoterapii (leki przeciwdepresyjne głównie z grupy SSRI oraz TLPD) oraz psychoterapii (szczególnie skuteczna bywa psychoterapia poznawczo-behawioralna). Zachęcam do rozmowy z psychiatrą, zastosowanie optymalnego leczenia może znacząco poprawić jakość życia.

Pozdrawiam serdecznie!

Przede wszystkim trzeba się leczyć. Nerwicę natręctw leczy się, łącząc farmakoterapię z psychoterapią. Lecz najpierw potrzebna jest rzetelna diagmoza u doświadczonego lekarza psychiatry. Poniżej przesylam link do doskonałego podręcznika dla pacjentów, cierpiacych na nerwicę natręctw, autorstwa dr Maciaja Żerdzińskiego
Lecz niezależnie od wszystkich porad internetowych, musi być Pan pod kontrolą rzetelnego specjalisty.

http://www.centrumpsychiatrii.eu/php/wyslane/aktualnosci/pliki/poradnik2.pdf