#dziejesienazywo: Co powinien jeść senior?
Jadłospis seniora powinien być zróźnicowany - nie powinno w nim zabraknąć produktów bogatych w witaminy i makroelementy. Produkty żywnościowe powinny wspomóc organizm z walce z chorobami. Wśród seniorów bardzo często występuje osteoporoza. Dlatego starsze osoby powinny przyjmować wapń i najlepiej, by pochodził on z żywności. Dietetyk Kliniczny Milena Nosek wyjaśnia w rozmowie z Pauliną Smaszcz Kurzajewską, co powinien jeść senior, by czuć się dobrze. Zdradza również, gdzie można znaleźć najwięcej wapnia - i wbrew pozorom nie będzie to nabiał.
Pani mama rzeczywiście wymaga badania lekarskiego, w pierwszej kolejności najprawdopodobniej psychiatrycznego i/lub neurologicznego. Zaburzenia snu u osób w podeszłym wieku są dość częste i maja różne przyczyny. Jedną z nich może być drzemanie w ciągu dnia, co powoduje, że wieczorem potrzeba snu jest mniejsza, a ewentualny sen - płytki i z wybudzeniami. Poza tym u osób w starszym wieku z chorobą Alzheimera może wystąpić zjawisko sundowning, czyli pobudzenie w godzinach wieczornych. Warto zadbać o to by mama nie spała w dzień, by była wtedy w miarę możliwości aktywna ruchowo. Trzeba sprawdzić czy nic ja nie boli, czy odpowiednio wcześnie je lekkostrawną kolację. W tej grupie pacjentów dość często zdarzają się reakcje paradoksalne na estazolam czy lorafen, cechujące się właśnie pobudzeniem a nie uspokojeniem. Leki te ponadto w tej grupie należy stosować ostrożnie, gdyż mogą zwiększać ryzyko upadków i tym samym - urazów. W pierwszej kolejności istotne byłoby ustalenie przyczyny zaburzeń snu, dlatego warto rozważyć wizytę domową neurologa lub psychiatry.
Witam,
Opieka na starszą osobą w takim stanie, jest ogromnie wyczerpująca. Dlatego często do gabinetów trafiają również opiekujący się osobami starszymi, szukając wsparcia. Sugerowałabym konsultację z psychiatrą i dobranie takich leków, które pomogą zdecydowanie lepiej funkcjonować mamie. Często w Poradniach Zdrowia Psychicznego jest również możliwość Opieki Psychiatrycznej Środowiskowej, co oznacza przyjazd lekarza do domu.
Pozdrawiam
Agnieszka Skawińska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Tabletki na zaburzenia snu – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Zaburzenia snu u 96-letniej osoby a Estazolam – odpowiada Mgr Ewa Czernik
- Co może znaczyć zachowanie mojej babci w czasie snu? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Dlaczego zrywam się podczas snu? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Jakie badania przy zaburzeniach snu? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Czy zaburzenia snu mają związek z chorobą neurologiczną? – odpowiada Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
- Zaburzenia snu u 27-latka – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Przebudzenia podczas snu – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Zaburzenia zachowania podczas snu – odpowiada Lek. Jerzy Bajko
- Ryzyko wystąpienia opóźnionej fazy snu – odpowiada Mgr Anna Ingarden