Zaburzenia snu u starszej osoby

mama nie śpi po nocach,(85 l ,3 lata w łóżku)ostatnio zrywa się nocą,że łóżko grzeje spali się żywcem,Brała leki .estazolam lorafen .risperon dzialania były odwrotne pobudzające.obecnie kladzie się na łóżku za chwilę zrywa się posiedzi z min.i tak w kółko przy tym jeszcze wzywa wszystkich kogo zobaczy aby jej pomagali siadać i klaść się ,nie chce chodzić jedynie do wc i do mycia nie mam w pobliżu neurologa ani psychiatry wyjazd z mamą nie wchodzi w grę .obie jesteśmy wykończone co robić
KOBIETA, 51 LAT ponad rok temu

#dziejesienazywo: Co powinien jeść senior?

Jadłospis seniora powinien być zróźnicowany - nie powinno w nim zabraknąć produktów bogatych w witaminy i makroelementy. Produkty żywnościowe powinny wspomóc organizm z walce z chorobami. Wśród seniorów bardzo często występuje osteoporoza. Dlatego starsze osoby powinny przyjmować wapń i najlepiej, by pochodził on z żywności. Dietetyk Kliniczny Milena Nosek wyjaśnia w rozmowie z Pauliną Smaszcz Kurzajewską, co powinien jeść senior, by czuć się dobrze. Zdradza również, gdzie można znaleźć najwięcej wapnia - i wbrew pozorom nie będzie to nabiał.

Pani mama rzeczywiście wymaga badania lekarskiego, w pierwszej kolejności najprawdopodobniej psychiatrycznego i/lub neurologicznego. Zaburzenia snu u osób w podeszłym wieku są dość częste i maja różne przyczyny. Jedną z nich może być drzemanie w ciągu dnia, co powoduje, że wieczorem potrzeba snu jest mniejsza, a ewentualny sen - płytki i z wybudzeniami. Poza tym u osób w starszym wieku z chorobą Alzheimera może wystąpić zjawisko sundowning, czyli pobudzenie w godzinach wieczornych. Warto zadbać o to by mama nie spała w dzień, by była wtedy w miarę możliwości aktywna ruchowo. Trzeba sprawdzić czy nic ja nie boli, czy odpowiednio wcześnie je lekkostrawną kolację. W tej grupie pacjentów dość często zdarzają się reakcje paradoksalne na estazolam czy lorafen, cechujące się właśnie pobudzeniem a nie uspokojeniem. Leki te ponadto w tej grupie należy stosować ostrożnie, gdyż mogą zwiększać ryzyko upadków i tym samym - urazów. W pierwszej kolejności istotne byłoby ustalenie przyczyny zaburzeń snu, dlatego warto rozważyć wizytę domową neurologa lub psychiatry.

0

Witam,
Opieka na starszą osobą w takim stanie, jest ogromnie wyczerpująca. Dlatego często do gabinetów trafiają również opiekujący się osobami starszymi, szukając wsparcia. Sugerowałabym konsultację z psychiatrą i dobranie takich leków, które pomogą zdecydowanie lepiej funkcjonować mamie. Często w Poradniach Zdrowia Psychicznego jest również możliwość Opieki Psychiatrycznej Środowiskowej, co oznacza przyjazd lekarza do domu.
Pozdrawiam
Agnieszka Skawińska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty