Zaburzenia widzenia, zawał serca i cukrzyca u 47-latka

Witam mam na imię Roman mam 47 l . w wieku 9 lat straciłem zwrok na prawe oko po przebytej chorobie zapalenia opon muzgowych spalona rogówka tak mówi lekarz . widzę na to oko lecz wszystko jest za mglone brak ostrości wzroku piszę bo szukam pomocy gdyż moje lewe oko słabnie już gorzej widzę jestem po rozległym zawale serca i w dodatku cukrzyca czy mogę liczyć na pomoc pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 47 LAT ponad rok temu

Witam
Gorsze widzenie w lepszym oku może być spowodowane rozległym zawałem serca ( gorsze krążenie krwi ) , jak i również samą cukrzycą szczególnie w przypadku , kiedy poziom cukru nie końca jest wyrównany , dodatkowo warto sprawdzić dno oka ( czy nie ma zmian cukrzycowych na dnie ).
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy zaburzenia widzenia to cukrzyca?

Witam mężcz 39 lat krz. cukr robiona 75g dwa razy 1.na czczo 101 po godzinie 249 a po dwóch 175, drugie badanie na czczo 110 po godz.224 po dwóch 187.Śred. glu.90 dni 109.Glukoza na czczo 110 -120,w dzień i w nocy spada od 85 w dół czuję się źle i trzęsą mi się ręce .Przy glukozie 76 ciśnienie 180/96 ucisk w klatce piersiowej ,kołata serce,język się plącze,po dwóch kostkach cukru objawy ustąpiły.Mocno mi się rozmazuje wzrok tak że monitorze nic nie widzę.Leków nie mam.Czy to już jest cukrzyca?
MĘŻCZYZNA, 40 LAT ponad rok temu
Ewa Gonia Dietetyk, Tychy
49 poziom zaufania

Powinien Pan skonsultować te wyniki i objawy z lekarzem i dietetykiem. Koniecznie.

0

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Polineuropatia może dotyczyć również włókien autonomicznych co przejawia się zaburzeniem czynności przewodu pokarmowego ( biegunki, zaparcia), układu sercowo-naczyniowego ( zaburzenia rytmu serca, spadki ciśnienia tętniczego krwi) lub układu moczowo płciowego np impotencja.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Niewydolność serca, migotanie przedsionków i zawał serca oraz cukrzyca

Mój tata cierpi na niewydolność serca,migotanie przedsionków, jest po przebytym zawale,ma cukrzycę i amputowaną nogę.Ostatnio miał problemy z oddychaniem.Pani doktor stwierdziła zaostrzenie niewydolności i zleciła badanie krwi.i podała dodatkowy lek moczopędny Ogólnie wszystkie wyniki wyszły dobre za wyjątkiem białka crp (26,75) lecz p.doktor pominęła wskaźnik jakby był dobry i to mnie martwi.Zmniejszył się też INR (1,26).Tutaj zaleciła zwiększyć dawkę warfinu.Za tydzień zrobimy badanie krwi.
KOBIETA, 45 LAT ponad rok temu
Dr n. med. MaĹgorzata Ĺťach-Muzolf
Dr n. med. MaĹgorzata Ĺťach-Muzolf

I bardzo dobrze, proszę wykonać zalecenia i ponownie skontaktować się z lekarze. CRP jest białkiem ostrej fazy i może również wzrosnąć w czasie zaostrzenia niewydolnosci serca choć również może świadczyć o infekcji np. infekcji dróg moczowych czy górnych/dolnych dróg oddechowych.
Pozdrawiam
M. Muzolf

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty