Zaczerwienienie wokół odbytu i swędzenie sromu - czy to grzybica?

Dzień dobry, kilka dni temu zauważyłam, że wokół odbytu mam zaczerwienienie, sięgające do sromu. Po lewej stronie sromu czuję takie jakby pieczenie. Dodam, że nie swędzi mnie cały czas i nie jest to jakoś wybitnie uciążliwe, wiem jednak, że jest to jakieś odstępstwo od normy. To może być grzybica czy coś innego? Dodam, że 1,5 tyg. temu miałam zapalenie pęcherza i brałam antybiotyk.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Opisane dolegliwości jak również wywiad mogą sugerować infekcję drożdżakową sromu i odbytu. Antybiotykoterapia o szerokim spektrum jest czynnikiem, który może powodować powstanie zakażenia drożdżakowego na skutek zaburzenia naturalnej równowagi  flory mikrobiologicznej organizmu. Jest to szczególnie możliwe w sytuacji jeśli podczas stosowania antybiotyku nie były stosowane doustnie preparaty zawierające kolonie pałeczek kwasu mlekowego.

W tej sytuacji w celu rozpoznania przyczyny sam opis jest niewystarczający, konieczne będzie badanie ginekologiczne i ewentualnie badanie mikrobiologiczne.
Wówczas będzie możliwe wdrożenie odpowiedniego leczenia. Do tego czasu proponuję stosować na zmienione okolice łagodzący płyn do higieny intymnej.

Wskazana jest konsultacja ginekologiczna.