Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 0 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zakażenie wirusem HPV

Czy jest możliwy inny sposób zakażenia hpv niż czynności seksualne? Oczywiście nie wierzę w ręczniki i toalety, ale czy taki wirus można przenieść palcem lub innym miejscem na skórze niż narządy płciowe? Wreszcie, czy jest możliwość, że badanie wycinka skóry zostało przekłamane i mae zmiany to nie kłykciny?czy powinnam zrobić test na obecność hpv, czy takie badanie patomorfologiczne było jego bezpłatna wersją? Czy jeśli jestem nosicielem hpv to czy każda cytologia powinna wychodzić alarmująco?
ponad rok temu

Łysienie a krążenie

Przeprowadzone badania wykazały, iż zaburzenia krążenia mogą mieć związek z wystąpieniem łysienia. Dr n. med. Tomasz Wasyłyszyn, specjalista wenerologii i dermatologii, opowiada o tej przypadłości, poruszając także temat choroby Reynoldsa.

Lek. Rafał Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Badania patomorfologiczne nie wykrywa wirusa HPV, a jedynie potwierdza, że pobrany materiał to kłykcina, a obecnie jedyną znaną przyczyną tych zmian jest infekcja wirusem HPV. Istnieje niewielkie ryzyko (żadne badanie w medycynie nie cechuje się 100% swoistością) że rozpoznana zmiana może być spowodowana innym zakażeniem - np. mięczakiem zakaźnym.
W razie wątpliwości rozstrzygające będzie wykonanie testu na obecność HPV - badanie pozwoli dodatkowo na określenie, czy zarażenie spowodowane zostało wirusem z tzw. "grupy wysokiego ryzyka" i czy istnieje ryzyko transformacji nowotworowej.
Wirus HPV przenosi się przede wszystkim przez kontakt naskórka. Istnieją odmiany typowe głównie dla dróg rodnych i te są przenoszone głównie przez kontakty seksualne, ale nie tylko. Udowodniono m.in. przekazywanie infekcji z matki na dziecko podczas porodu, podczas stosunku oralnego
Wirusem HPV jest się zarażonym dożywotnio, jednak same kłykciny utrzymują się do kilkunastu miesięcy i kolejne cytologie mogą nie budzić podejrzeń.

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wśród jego zainteresowań znajduje się kardiochirurgia, chirurgia ogólna, medycyna tropikalna. Obecnie odbywa rezydenturę z chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum UJ w Krakowie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy