Zanik mowy po usunięciu krwiaka podtwardówkowego i niewielkim udarze

Witam. Mój kolega 2 miesiące temu miał mały wypadek. Był w szpitalu, miał usuniętego krwiaka podtwardówkowego, przeszedł obrzęk mózgu i miał niewielki udar. Po operacji przestał mówić i do tej pory nie mówi. Piszę bo może ktoś z Was będzie potrafił odpowiedzieć na moje pytania. Po pierwsze, czy taki stan sytuacji (brak mowy) jest normalne? Po drugie, czy macie dostęp do informacji na temat gdzie mógłby zacząć rehabilitację z NFZ ( o ile w ogóle jest możliwa taka rehabilitacja)?

A czy w ogole nie tworzy slow? Czy np mylnie okresla przedmioty? To sa dwie rozne przypadlosci. Po incydentach neurologicznych jak najbardziej takie cos moze miec miejsce. Jezeli sa dodatkowe problemy z poruszaniem to proponuje szukac fizjoterapeuty pracujacego metodami Bobath i PNF. Do pracy nad mowa konieczny bedzie logopeda.