Zapalenie jelita grubego a brak enzymów trawiennych

mam zdiagnozowane zapalenie jelita grubego, nikt u mnie w rodzinie nie mial problemow z jelitami. lekarze kaza czekac, trzymac diete lekkostrawna i przyjmowac lek pentasa. chcialam jednak zapytac czy zapalenie jest mozliwe od braku enzymow trawiennych lub od nietolerancji ? (nie wiem czy to nie to samo). trzymam diete lekka od 7 miesiecy, a bezglutenowa i bezcukrowa juz ponad 4 miesiace, a mimo to mam ciagle kilkudniowe zaparcia... przyjmuje codzinnie probiotyk

Czy Pani dieta jest aby na pewno bezglutenowa? Bardzo często tak nam się wydaje a trzeba pamiętać, że na osoby wrażliwe na gluten czyha wiele pułapek.
Radziłabym wybrać się do dietetyka, jeżeli jeszcze nie korzystała Pani z takich usług, ponieważ z tak krótkiego opisu nie jestem w stanie nic doradzić a sprawa wydaje się skomplikowana.

Pozdrawiam,
Emilia Kołodziejska
www.dietcoaching.pl