Zaparcia i wzdęcia po operacji kręgosłupa
5 października miałam operację kręgosłupa. Discektomię, stabilizację, artroplastyka na odcinkach L4/L5 i L5/S1. Mam dwa implanty, ruchomy i nieruchomy. Miesiąc po operacji zaczęły się moje zaparcia, które trwają non stop. Ani razu od tego czasu nie wypróżniłam się sama. Biorę Tribux i tę zagęszczoną Laktulozę Mip, czasem coś typu Dulcobis. Wysiłek przy wypróżnianiu straszny. Czuję, że kał jakby zalegał w innym miejscu niż kiedyś. Może parcie odczuwam w innym miejscu, nie w odbycie, ale jakby bliżej kości ogonowej. Nie wiem, co się mogło stać wskutek operacji. Lekarze traktują mnie jakbym miała paranoję. Chirurg i gastrolog wykluczył z ich strony jakieś choroby. Czy to więc stało się po operacji kręgosłupa, wiązałabym z tym ten problem. Jakby mi miednica ciążyła na dół, takie odczucie. Wzdęty brzuch, a byłam zawsze plaska jak ściana. Napór non stop miednicy ku dołowi. Operacja była z dojścia przedniego. Nie wiem, czy odsuwając otrzewną za mocno nie potraktowano np. jelit. Może to nie kwestia jelit, tylko jakichś ucisków nerwów, mięśni... Z przodu, z tylu, nie wiem. Dlaczego, nie otrzymuję skierowania na rezonans, by to stwierdzić. Dwa rezonanse robiłam prywatnie, czy teraz kontrolny z NFZ mi się nie należy? Wtedy wyjdzie, czy kręgosłup OK, czy jakieś nowe dysfunkcje się nie pojawiły, coś co powoduje dolegliwości, a są one straszne. Mieć wielki, wzdęty brzuch, kłopoty z dopięciem się, mało już jem, bo jedzenie bardzo rozpycha brzuch. Jestem totalnie załamana, nie miałam nigdy, przed operacją tego byłam szczupła i jestem, ale ten brzuch. No i samoistnie nie wydalam stolca już pół roku. Tylko dzięki lekom. Ma tak być do końca życia?

KOBIETA, 51 LAT ponad rok temu
Lek. Rafał Gryszkiewicz
84 poziom zaufania
Dzień dobry! Zalecam Pani kontakt z Poradnią Proktologiczną, do zapisu potrzebne jest skierowania do chirurga od lekarza POZ, można też pójść na konsultację prywatnie. W Pani przypadku opisywane objawy mogą być spowodowane porażeniem nerwów odpowiedzialnych za utrzymanie napięcia mięśni zwieraczy odbytnicy - stąd zaparcia i zmniejszanie się dolegliwości podczas stosowania leków. Uszkodzenie nerwów może zależeć od choroby podstawowej kręgosłupa, może też mieć związek z wykonanym zabiegiem, może też niestety być zupełnie innym objawem chorobowym, związanym z jelitem grubym. Chirurg proktolog może Pani zlecić wykonanie badań czynnościowych odbytnicy, oceniających napięcie mięśni podczas defekacji. Ważne jest bezpośrednie skierowanie się do proktologa, a nie chirurga ogólnego. Nie wiem, jakiego typu implanty zastosowano u Pani, ale większość metalowych jest przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego. Pozostaje więc tomografia komputerowa i kolonoskopia. Pozdrawiam