Zaparcia u dziecka

Witam, moje pytanie dotyczy 20-tygodniowego dziecka, czyli ma on niecałe 5 miesięcy. Mam taki problem, gdyż mały jest na sztucznym mleku NAN i je już zupki, soczki jabłkowe, deserki, pije też herbatkę jabłkową i rumiankową, nieraz koperkową. Podaje mu te herbatki, gdyż mały ma problem z kupkami. Robi co 3 dni i to tylko wtedy, gdy podam mu połowę czopka, ponieważ jeśli mu nie pomogę czopkiem to płacze, krzyczy, ma twardy brzuch. Bardzo się męczy przy wypróżnianiu, robi się cały bordowy, a kupki są strasznie twarde. Nie wiem co robić, żeby mu ulżyć, żeby się w miarę codziennie wypróżniał. Zagęszczam mu mleko kleikiem ryżowym i nieraz kukurydzianym, a na noc dostaje kaszkę mleczno-ryżową o smaku waniliowym lub owocowym. Czy to przez kleik ma takie problemy? Moja znajoma uważa, że powinnam mu zagęszczać kaszą manną. Ugotować z łyżeczką na 200 ml wody i dodać potem mleko. Bardzo proszę o pomoc, czym zagęszczać to mleko, co robić, aby mały się wypróżniał, gdyż bardzo cierpi nawet po 2 dniach. Bardzo mało je, gdyż pewnie żołądek już pełny. Jestem pierwszy raz matką i nie wiem co robić. Co mu podawać, żeby było ok, dlatego liczę na Państwa pomoc. Pozdrawiam

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Zaparcia to niestety problem wielu dzieci i to zarówno niemowląt, jak i dzieci starszych. Trzeba spróbować działania na kilka sposobów. Przede wszystkim jeśli chodzi o dietę to skoro mały chętnie zjada różnego rodzaju deserki należy podawać mu takie ze śliwek, jabłek, gruszek, a unikać tych zawierających banany (mają działanie zapierające). Dziecko powinno także dużo pić, a tu wskazane są soczki niskosłodzone oraz kompoty np. ze śliwek, herbatki także mogą być - ważne żeby płynów było dużo. Należy zminimalizować ilość potraw zawierających marchewkę, gdyż ma ona działanie zapierające. Podobnie ryż jest produktem zapierającym, dlatego myślę, że powinna zrezygnować Pani z zagęszczania kleikiem ryżowym, a przejść na kleik kukurydziany, który takiego działania nie powinien mieć. Póki maluch ma problemy z kupką można również zrezygnować z kaszki mleczno-ryżowej. Jeśli te sposoby nie przyniosą poprawy i dziecko będzie się naprawdę męczyło przy robieniu kupki to można poprosić pediatrę o przepisanie syropu Laktulozy, który stosuje się w przypadku zaparć nawet u niemowląt. Leczenie zaparć u dzieci jest niestety dość przewlekłym procesem opartym przede wszystkim o długoterminową modyfikację diety, tak więc proszę uzbroić się w cierpliwość. Pozdrawiam!