Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 6 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zaparcia u niemowląt

Witam! Moja córeczka ma 6 miesięcy i ma problem z kupkami. Nie robi codziennie i są suche, i często muszę jej pomagać robić kupkę. Jak karmiłam ją samą piersią, robiła też rzadko kupkę, ale powiedziano mi, że tak może być. Jak zaczęłam podawać jej obiadki i owoce, i kaszki mleczno-ryżowe, to przez pewnien czas robiła codziennie, a teraz znów pojawił się ten problem. Co mam zmienić w jej diecie, a może w swojej, bo nadal ją karmie piersią. Czy to może spowodowane jest czymś innym niż zła dietą?

KOBIETA ponad rok temu

Jak działa żołądek?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Droga Pani!

Pojawiąjące się często, przez długi czas zaparcia u dziecka (w szczególności niemowlęcia) zawsze wymagają wdrożenia diagnostyki, mającej na celu wykluczenie organicznych przyczyn tych zaburzeń. Najczęstszą przyczyną zaparć u dzieci są zaparcia czynnościowe, czyli niespowodowane przez organiczną przyczynę, bez uchwytnego w badaniach powodu. Postępowanie w takich przypadkach jest doraźne, w postaci odpowiedniej diety mało zapierającej, ewentualnie posiłkując się środkami farmakologicznymi. Niestety, zazwyczaj leczenie to trzeba kontynuować przez całe życie pacjenta. Organiczne przyczyny są w większości związane z problemami chirurgicznymi, łatwo wykrywalnymi w badaniu przedmiotowym, badaniach obrazowych, tj. tomografia komputerowa lub usg jamy brzusznej, kolonoskopia, czy też w badaniach czynnościowych jak manometria zwieraczy odbytu itp. Proponuję zgłosić się z tym problemem do lekarza pediatry, przedstawić to, co Panią niepokoi, i zasugerować skierowanie do specjalisty gastroenterologa dziecięcego w celu diagnostyki.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy