Zapobieganie recesji dziąseł u 18-latki

Witam, mam problem z odsłoniętymi szyjkami zębowymi. Mam je na ok. 10 zębach,a spowodowane jest to niestety moim nieprawidłowym szczotkowaniem. Na razie szyjki nie reagują na bodźce, ale boje się, że mogą za niedługo zacząć. Jak mam zapobiec recesji dziąseł, oprócz szczotkowania ruchem wymiatającym, stosowania specjalnych past i preparatów do płukania jamy ustnej? Czy są może jakieś inne metody powrotu dziąseł na swoje miejsce, oprócz inwazyjnych przeszczepów? z góry dziękuję za odpowiedź.

może to nie tylko nieprawidłowe szczotkowanie, recesja dziąseł może być objawem przy np wadach zgryzu, czy przeciążeniem zębów (np parafunkcje, zgrzytanie nocne, zaciskanie zębów ect.)

Sposobem leczenia recesji jest, jak już Pani wie, zabieg przeszczepu dziąsła. Nie jest to zabieg bolesny, ponieważ jest wykonywany w znieczuleniu, wynik zabiegu zależy od wielu czynników, można udać się na konsultację do periodontologa, aby ocenił poziom recesji i powiadomił Panią o rokowaniach.
pozdrawiam serdecznie