Problem z odsłoniętymi i bolesnymi szyjkami macicy

Odsłonięte SZYJKI ZĘBOWE oraz ubytki DZIĄSEŁ. W kilku zębach - głównie szóstkach i siódemkach - mam odsłoniete szyjki zębowe. Czy stan ten to wynik UBYTKU tkanki dziąsła, które się "zmniejszyło" i "cofnęło", czy tego, że cały ząb WYSUNĄŁ się z dziąsła za bardzo na zewnątrz? Jeśli to pierwsze, to czy istnieją sposoby, aby ZREGENEROWAĆ i NADBUDOWAĆ dziąsła (dieta, preparaty, maści)? Jeśli to drugie, to czy przy naprostowaniu ortodontycznym zębów problem odłsoniętych i bolących szyjek zniknie?

Witam,
Uszkodzone szyjki będą wymagać leczenia . Samo leczenie ortodontyczne nie załatwi tu sprawy. Ubytek tkanki kostnej i dziąseł da się leczyc chirurgicznie jednak na powodzenie leczenia wplywa wiele czynników- w tym zgryzowe. Jesli ma Pan nieprawidłowy zgryz należałoby zacząć od przygotowania do leczenia ortodontycznego oraz leczenia ortodontycznego.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała

Odsłonięcie szyjek zębowych może mieć różne przyczyny i ciężko powiedzieć, co mogło spowodować taki stan u Pana. Może być to związane z wadami ortodontycznymi, obecnością miejscowych stanów zapalnych w tej okolicy, chorobami przyzębia, nieprawidłową techniką czyszczenia zębów.
Czasami leczenie ortodontyczne faktycznie może przynieść poprawę w przypadku recesji dziąsłowych, czasami można wykonać zabiegi chirurgiczne do ich pokrycia, ale ocena stanu dziąseł, zębów i ewentualnych rokowań co do ich leczenia wymaga przede wszystkim konsultacji w gabinecie lekarskim.