Jak leczyć niechirurgicznie recesję dziąseł?

Witam,Od około 2 tygodni mam problemy bólowe z zębami i dziąsłami.Mam uczucie jakby wypychania dolnych zębów po lewej stronie trzonowych 7 i 6 gdyż ósemka była usunięta około 2 lata temu.Ból nie jest silny jakby takie wypychanie szczypanie rwanie dziąseł.Pantomogram miałem robiony około rok temu nie było żadnych nieprawidłowości.Pytanie; co mam robić czy to przejdzie samo stosując np płukanki.Mam także recesje dziąseł kłów dolnych i częstą nadwrażliwość .Jak leczyć niechirurgicznie recesję?

Witam. Jestem zwolenniczką szukania przyczyny i jej usuwania a nie leczenia. Proponuję wizytę w Poradni Chorób Przyzębia i Błony Śluzowej Jamy Ustnej, gdzie Pana zdiagnozują, ustalą przyczynę dolegliwości ( np. stłoczenie zębów czy nieprawidłowe szczotkowanie zębów) i zaproponują odpowiednie postępowanie.

Witam, aby zlikwidować recesje trzeba w mniejszym lub większym stopniu zrobić to chirurgicznie, może to być np. przesunięcie płata, sterowana regeneracja tkanek.
Samo z reguły nie przechodzi, chyba że w postać przewlekłą. Warto udać się do stomatologa, który pokieruje Pana leczeniem, a w razie potrzeby skieruje do periodontologa. Pozdrawiam

Recesje leczy się chirurgicznie. Chyba, że w Pana przypadku są one spowodowane nieprawidłowym ustawieniem kłów w łuku zębowym tzn. kły wystają na zewnątrz. Wtedy recesje można zlikwidować leczeniem ortodontycznym. Do jednoznaczej oceny sytuacji niezbędna jest konsultacja periodontologa i ortodonty.