Zaprzestania gaworzenia u 6-miesięcznego dziecka

Wit am Dzis bylam ma wazeniu swojego 6-cznego malucha . Waga 8,850 , czyli w Porzadku. Przeprowadzno takze wywiad jak sie maluch rozwija. Martwie sie bo przestal wydawac dzieki takie jak gu ga. I teraz tylko tylko tak sobie buczy. Tak jest zawsze usmiechniety, smileje sie do nowych twarzy. Lubi sie bawic wszystkim co ma dostepne w zasiegu reki. Rozglada sie we wszystkie strony. Czy powinnam sie przejmowac tym ze przestal guzyc? Prosze o pomoc.

Proszę spokojnie poczekać jakiś czas (2-3 tygodnie). Być może przed synkiem jest jakiś skok rozwojowy, dlatego głużenie się zatrzymało. Być może właśnie "zbiera siły" do wypowiedzenia pierwszych sylab. Może być też tak, że to co Pani nazywa "buczeniem", to zwyczajny etap rozwoju mowy - np. wypowiadanie głosek b, w, robienie baniek ze śliny i tym podobne. Są one mniej słyszalne dla otoczenia, ale także stanowią ćwiczenie aparatu mowy przed kolejnymi etapami.
Gdyby przerwa w gaworzeniu przedłużała się, może Pani skonsultować się w tej sprawie z pediatrą, logopedą lub psychologiem dziecięcym.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/