Brak gaworzenia u 6-miesięczniaka

Witam. Jestem mamą szesciomiesiecznego chłopca. Martwi mnie ze do tej pory synek nie zaczął gaworzyć. Glużył na początku bardzo ładnie ale od jakiegoś miesiąca jest bardzo cichutko. Czasami wydaje z siebie dźwięk brr ggg aaa ale poza tym nic. Jest radosny. Uśmiecha się i śmieje głośno. Reaguje gdy ktoś go woła. Poznaje obcych. Fizycznie rozwija się prawidłowo. Otwiera buzię tak jakby chciał coś powiedzieć ale żaden dźwięk nie może się z niego wydobyć. Bardzo proszę o odpowiedz

Proszę czytać dziecku bajki, duzo opowiadac , mowic do niego włączać plyty cd lub audiobuki z roznymi tekstami,jezeli po jakimś czasie nie będzie poprawy zgłosic sie do laryngologa i wykonać audiogram.

Do końca 5 miesiąca życia powinno pojawić się gaworzenie, czyli produkowanie łańcuchów sylabowych. Jeżeli ich nie ma, warto skonsultować się z psychologiem dziecięcym i logopedą. Ocenią rozwój w innych sferach, sprawdzą czy nie ma nieprawidłowości w aparacie artykulacyjnym. Gdy potrzeba, udzielą wskazówek do stymulacji w sferze mowy.
Ważne, by sprawdzić także słuch dziecka - w domu, czy reaguje odwróceniem głowy na subtelniejsze dźwięki (np. szelest papieru), ewentualnie u laryngologa, gdy są wątpliwości.

Zdarza się, że dzieci na jakiś czas przestają gaworzyć, gdy przeznaczają dużo energii i wysiłku na rozwój fizyczny. Jeżeli dziecko właśnie uczy się pełzać, raczkować czy chodzić, gaworzenie może być wstrzymane. Jednak gdy stan się przedłuża, należy problem skonsultować ze specjalistą.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/