Zawał serca u 53-letniej kobiety

WItam, mam 53 lata. 3 kwietnia przeżylam zawał serca. Zaskoczenie maksymalne.Czy moglam go przewidziec?Chodzi mi o sygnaly organizmu. Nie mam cukrzycy,miazdzycy, wyniki podstawowe z krwi w porzadku.Nie jestem genetycznie obciazona pod wzgledem chorob serca i zawalu. Mam wzrost 160 cm a waze 75 kg.Poza tym, nerwy,stres do potegi co najmniej drugiej mnie zjadaja.Bywam wybuchowa,ale czesciej placze niz krzycze.Od jesieni ub.roku nie mam juz krwawien miesięcznych.

Z jednej strony pisze Pani, że z somatycznego punktu widzenia wszystko było u Pani w porządku - brak schorzeń, obciążeń. Z drugiej jednak doświadcza Pani silnego stresu, pisze, że jest wybuchowa, płacze. Silny stres i nieradzenie sobie z napięciami, emocjami jak najbardziej mogą się przyczynić do problemów zdrowotnych, w tym problemów z sercem. Dlatego zachecam do zadbania o siebie także pod względem psychologicznym. Może Pani udać się na wizytę do psychologa/ psychoterapeuty albo poszukać w swojej okolicy chociażby warsztatów radzenia sobie ze stresem.