Czy mogę mieć zawał mając 19 lat?

Czy jest możliwość zawału w wieku 19 lat? Jestem szczupła dosyć palę papierosy strasznie dużo ale ciągle się boję o swoje zdrowie i coś wymyślam ogólnie mam ból lewej ręki drętwieje często i pod sercem kuje momentami ból dziwny i do tego straszny lęk mam stwierdzoną nerwicę serca lękowa i każdy mówi że to nerwobóle a ja jednak żyje tym że zbliża się zawał :(
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Zawał serca

Każdego dnia w Polsce około 300 osób ma zawał serca. Co wywołuje zawał serca mięśniowego oraz jak wygląda jego późniejsze leczenie? Na zadane pytania, odpowiedzi udziela profesor Zbigniew Gaciong.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania



Witam,

wystąpienie zawału przed 40. rokiem życia zdarza się rzadko, choć jest to możliwe – wówczas czynnikiem decydującym jest stres i siedzący tryb życia. W Pani przypadku, z uwagi na młody wiek, jest to jednak mało prawdopodobne – na zawał „pracujemy” wiele lat. Stąd sprzyjają mu m.in. otyłość lub nadwaga powodujące w konsekwencji miażdżycę.

Więcej informacji na ten temat odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/co-tak-naprawde-wywoluje-zawal-serca.

Dolegliwości, które Pani wymienia prawdopodobnie nie wskazują na zawał – kłucie, choć budzi obawy pacjentów, bardzo rzadko w rzeczywistości jest symptomatyczne dla zawału. Częściej jest to uczucie gniecenia, rozpierania czy pieczenia w mostku lub między łopatkami, a do tego duszność, wymioty i ból promieniujący do lewej ręki.

Jeśli jest Pani zainteresowana, pod tym adresem znajdzie Pani opis najczęstszych symptomów zawału mięśnia sercowego: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zawalu-serca.

Ten ostatni symptom może jednak wskazywać również na dolegliwości ze strony odcinka szyjnego kręgosłupa, zaś pozostałe objawy, które Pani opisuje mogą mieć swoje źródło w nerwicy i permanentnym stresie, jakiego Pani doświadcza.

By wykluczyć budzące Pani lęk obawy o zawał serca, sugeruję wizytę u internisty. Z pewnością warto wykonać podstawowe badania krwi oraz moczu, a jeżeli Pani objawy wzbudzą niepokój u lekarza, skieruje Panią do kardiologa w celu wykonania koniecznych badań serca (np. EKG). Warto również wykonać RTG odcinka szyjnego kręgosłupa – być może wskaże przyczynę bólu promieniującego do ręki.

Proszę zapoznać się z tym materiałem, znajdzie tam Pani informacje na temat diagnostyki zawału serca: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-zawalu-serca.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty