Zawroty głowy, mocne bicie serca, bóle nóg - do jakiego lekarza się udać?

Witam od około roku mam różne objawy . Spróbuje od początku. Zaczęło się od uczucia zwrotów glowy mocnym biciem serca uczucie gorąca bole nog od kolan w dół i ucisk w szyi ( nie żadna gula) porostu ucisk.zrobilem badania krew mocz ekg echo serca i dopllera nog kończyć dolnych i szyi wszystko ok . Teraz mam uczucie boli w klatce piersiowej pod piersią kłucie bardziej bole nog od kolan w dół ucisk w szyi i uczucie jak by mi się w głowie krecilo i tak jak było uczucie drętwienie palców w rękach dziwne uczucie ciężko opisac. TERAZ moje pytanie czy to może być nerwica? Proszę o pomoc najlepiej jak by był jakiś lekarz co by mi poradził konsultacje przez Internet oczywiście odpłatną mieszkam za granicą i niewiem co mogę jeszcze zrobić. Dziękuję pozdrawiam

Szanowna Pani,

jeśli wykluczone są choroby somatyczne, objawy mogą być spowodowane czynnikiem psychicznym, wskazana jest konsultacja psychiatryczna, neurologiczna, diagnostyka i leczenie.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie
Bożena Waluś