Zdjęcie rtg kręgosłupa - bóle w okolicy biodra

Witam, Proszę o pomoc w interpretacji wyniku rtg kręgosłupa u mojego 60-letniego taty. Odczuwa on bóle w stawie biodrowym (z jednej strony), które czasami są tak bolesne, że nie może się w ogóle poruszyć - po ułożeniu w wygodnej pozycji mijają. Ma także bóle w dolnej części kręgosłupa - mięśnie ma tam bardzo "twarde". Bardzo się martwię, czy to coś poważnego - tym bardziej, że tata nie chce się udać do lekarza z tym wynikiem. Opis brzmi: "RTG kręg L-S ap, boczne dziobiaste wyrośla kostne na krawędziach powierzchni przednich i bocznych TH12, L1, L2, L3, L4. Częściowo tworzą one między sobą mosty kostne. Stawy krzyżowo-biodrowe o zatartych zarysach w odcinkach górnych."

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Trudno zinterpretować zaawansowanie zmian zwyrodnieniowych na podstawie samego opisu, ale wydają się być dość zaawansowane jak na 60 lat. Najważniejsze w takim przypadku jest leczenie objawowe oraz rehabilitacja (przede wszystkim aktywność fizyczna).

Ze względu na opisywane dolegliwości, warto wykonać dodatkowo rtg stawów biodrowych. Przede wszystkim natomiast należy się zgłosić do lekarza (pierwszego kontaktu, następnie w zależności od badania przedmiotowego - ortopeda/neurolog), ponieważ to również mogą być objawy rwy kulszowej - bez badania nie można do końca tych dwóch jednostek chorobowych  zróżnicować, mogą się również nakładać.

Po leczeniu objawowym: przeciwbólowym, miorelaksacyjnym (mięśnie są bardzo napięte jako reakcja obronna na ból), należy wdrożyć, jak już pisałem, rehabilitację. Jeżeli Pani ojciec ma nadwagę, należy też przy chorobie zwyrodnieniowej zredukować masę ciała.

Serdecznie pozdrawiam!