Zespół metaboliczny i niedoczynność tarczycy

Zdiagnozowano u mnie zespół metaboliczny i niedoczynność tarczycy. Od wielu miesięcy regularnie uprawiam sport (bieganie, taniec, rower), jednak moja waga ciągle stoi w miejscu. Bardzo bym prosiła o poradę - co zrobić, żeby pozbyć się kilogramów. Moje BMI wynosi 27.8, a więc zdecydowanie za dużo (nadwaga). Byłam u dwóch dietetyków, którzy powiedzieli, że jak ćwiczenia nie pomagają to już nic nie pomoże. Regularnie przyjmuję leki (euthyrox i glucophage).

Witam serdecznie,

jeżeli tarczyca jest pod kontrolą nie ma powodów, aby nie móc zrzucić zbędnych kilogramów. Na pewno same ćwiczenia nie pomogą, do tego potrzebna odpowiednio ułożona dieta i pory posiłków dostosowane do aktywności fizycznej. Można wspomóc się jeszcze ziołami w obydwu jednostkach chorobowych. Temat jest złożony trudny do opisania i przekazania w kilku zdaniach i bez przeprowadzonego wywiadu żywieniowego.

pozdrawiam !

Dzień dobry,
Zgadzam się z Panią mgr. Perwołą, jak najbardziej można zredukować masę ciała przy niedoczynności tarczycy. Jakie dokładnie badania Pani wykonywała? Od jak dawna problem istnieje? Jakie są u Pani objawy chorobowe? Problem jest bardzo złożony i wymaga szczegółowego wywiadu. Leki, które Pani przyjmuje są niestety standardem - lekarze nie szukają przyczyn tylko zagłuszają skutki. Problem może zahaczać o autoimmunologiczną chorobę Hashimoto. Niezbędnymi badaniami laboratoryjnymi do pełnej diagnostyki w tym przypadku były by:
TSH - hormon przysadki mózgowej
norma - 0,27 - 4,2 – µlU/ml test III generacji
Komentarz - żródła medyczne (amerykańskie i europejskie) podają górną granicę TSH:
osoby zdrowe - do 2,5 µlU/ml
osoby przyjmujące hormon tarczycy - poniżej 1,0 µlU/ml
przeciwciała przeciwtarczycowe
P-ciała anty TPO – (podwyższone, powyżej 35 IU/ml)
P-ciała anty TG – (podwyższone, powyżej 115 IU/ml
Komentarz - podwyższone miana przeciwciał wskazują na chorobę autoimmunologiczną
wolne (free) hormony tarczycowe fT3 i fT4
fT3 – trójjodotyronina wolna – norma 2,00 – 4,40 pg/ml
fT4 – tyroksyna wolna – norma 0,93 – 1,70 ng/dl
Komentarz - przy przyjmowaniu hormonu tarczycy wskazane jest aby poziom fT3 i fT4
utrzymywał się w górnym przedziale zakresu referencyjnego.
często obserwowany jest podwyższony poziom cholesterolu i cukru
Ważny jest też obraz tarczycy w badaniu USG
Jeśli badania wykażą odchylenia, możemy prawie być pewni, że mamy odczynienia z chorobą autoimmunizacyjną - należy szukać jej źródła. Ważne wówczas żeby zająć się jelitami - test na zaburzenie metaboliczne HPU/KPU, test na nietolerancje pokarmowe.
Sam hormon tarczycy, przyjmowany z powodu niedoczynności tarczycy, nie gwarantuje poprawy stanu zdrowia i jakości życia. Zdrowa i właściwa dieta to podstawa ale też i warunek poprawy metabolizmu. Często wykluczenie z diety np. cukru, laktozy, kazeiny, glutenu w sposób znaczący poprawia ogólny stan organizmu.
Mam nadzieję, że choć troszkę rozjaśniłam sytuację. W razie pytań służę pomocą.
3mam kciuki za Panią,
Pozdrawiam, Gosia Jezierska

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie,

W przypadku obu schorzeń, które u Pani występują duże znaczenie ma odpowiedni sposób odżywiania. Aktywność fizyczna jest ważna, jednak musi być ona odpowiednio dobrana i powinna być uzupełnieniem dopasowanej diety. Nie jest Pani w sytuacji w której "nic już nie pomoże", jednak potrzebny byłby dokładny wywiad zdrowotny i żywieniowy, aby móc dobrać indywidualną dietę i wskazać działania wspomagające redukcję masy ciała. Znaczenie ma chociażby źródło niedoczynności tarczycy (czy jest to związane z chorobą autoimmunologiczną, niedoborem jodu czy też jest to wtórna niedoczynność tarczycy), a także Pani dotychczasowy sposób odżywiania. Mimo, że ma już Pani za sobą kontakt z dietetykami, zachęcałabym do ponownego zgłoszenia się do specjalisty, który pomoże Pani poprzez dopasowany jadłospis nie tylko osiągnąć wyznaczony cel, ale także polepszyć stan zdrowia.
Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

warto również przeczytać:
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/hashimoto-z-czym-to-sie-je.html?c=9