Zmiana zachowania u czterolatka

Witam, mam pytanie odnośnie mojego czterolatka. Od jakiegoś czasu zauważyłam, że mój maluch często skubie palce/skórki aż pojawiają się ranki, ciiągle oblizuje wargi lub je skubie i czasami robi dziwne minki, np. wkłada język pod górną wargę lub zaciska usta. Zdarza mu się dziwnie pociągać noskiem kilka razy w ciągu dnia. Wydaje mi się, że jest bardziej nerwowy i rozbiegany. Ciężko mu zasnąć wieczorem z czym wcześniej nie było problemu. Poza tym ciągle chce "do mamy" pomimo, że ten etap miał już dawno za sobą. Czy powinnam się z jego "objawami" udać do lekarza czy to poprostu taki etap w rozwoju dziecka? Przyznam, że trochę niepokoi mnie jego zmiana, dodam że w naszym rodzinnym życiu nic się nie zmieniło, do pracy wróciłam ponad rok temu więc powinien się już do tego przyzwyczaić mąż dużo czasu spędza poza domem w delegacjach, ale tak było od samego początku więc to żadna zmiana.

Objawy mogłyby rzeczywiście wskazywać na to, ze Malec przeżywa coś emocjonalnie. Mogą także być sposobem rozładowywania napięcia i frustracji. Warto pamiętać ze obszar opuszków i ust jest obszarem najbardziej unerwionym w ciele człowieka i przynosi wysoki poziom stymulacji. A dzieci w tym wieku nie do końca jeszcze rozumieją i radzą sobie ze swoimi emocjami, przez co czasem szukają sposobów na poradzenie sobie z nimi przez ruch czy inne działania (kiwanie, obgryzanie paznokci itp). Jeśli nie ma jednak zewnętrznych przyczyn, można spróbować delikatnie dopytywać synka o to, co przeżywa, robi, myśli, szczególnie w momentach, gdy pojawiają się zachowania skubania paluszków. Inną możliwą kwestią są pasożyty układu nerwowego (niektóre objawiają się nadmiernym pobudzeniem) czy inne choroby objawiające się pobudzeniem emocjonalnym. Jeśli zachowanie będzie się utrzymywać, warto zacząć od konsultacji z pediatrą.

Najprawdopodobniej to efekt nauk pobieranych od rówieśników. Wszystko to co Pani się niepodoba w jego zachowaniu trzeba cierpliwie mu tłumaczyć, dlaczego to co robi jest niewłaściwe. Na obgryzanie skórek może też mieć wpływ Pani pójścia do pracy (właśnie po takim czasie). Rozwiązaniem jest bycie słownym ( dotrzymywanie obietnic) konsekwentnym zwracam zawsze uwagę w taki sam sposób i okazywanie jawne uczuć zwłaszcza miłości ( zarówno w stosunku do dziecka jak i do męża).
Pozdrawiam.