Autoagresywne zachowanie u pięciolatka

Moje piecioletnie dziecko w sytuacji kiedy np. machalo patykiem obok głowy swojej kuzynki i zostało poproszone o to żeby przestało bo zrobi jej krzywdę zaczęło się drapać po twarzy i mówiło że musi zrobić sobie krzywde, żeby leciała krew. Kolejna dziwna sytuacja miała miejsce kiedy synek zobaczył tatę z bandazem w okolicy nosa po zabiegu poszedł do szuflady w kuchni i powiedział że musi sobie zrobić krzywdę, że musi obciąć palce. Co mam robić?

Witam
Zachowania autoagresywne są skutkiem poważnego napięcia psychicznego.
Najczęściej występują w sytuacjach konfliktowych,
gdy dziecko nie potrafi poradzić sobie z przeżywanymi emocjami,
gdy czuje się skrzywdzone.
Proszę przede wszystkim zwracać uwagę w jakich sytuacjach
występują zachowania autoagresywne.
Ważna jest rozmowa z dzieckiem na temat odczuwanych emocji
oraz nauczenie dziecka właściwych sposobów radzenia sobie ze stresem,
z emocjami .
Jeżeli problem będzie się utrzymywał należy skonsultować
to z lekarzem lub z psychologiem.
Pozdrawiam serdecznie

Są to dość niepokojące objawy autoagresji. Z pewnośćią powinna pani rozmawiać z dzieckiem o przeżywanych przez niego emocjach, bo najprawdopodbniej nie potrafi on sobie poradzić z tym, co czuje. Skąd natomiast takie nagromadzenie emocji? TO kolejna sprawa do zbadania i omówienia. Proszę również pokazywać dziecku jak może korzystnie i w zdrowy sposób radzić sobie z przeżywanym napięciem - nauka radzenia sobie jest w tym wypadku niezbędna. Myślę,że pomocna będzie też konsultacja z psychologiem dziecięcym. Pozdrawiam.