W jaki sposób redukować napięcia?

Dzień dobry, mam 20 lat. Od dziecka przejawiałam zachowania autoagresywne pojawiające się w monetach silnego napięcia emocjonalnego: złości, smutku, rozczarowania. Największa ich intensywność dotknęła mnie w okresie dojrzewania, później ustąpiło nieco. Od jakiegoś miesiąca ich natężenie znów wzrasta. Zauważyłam iż napięcie emocjonalne związane jest z pewnymi konfliktami wewnętrznymi a te z kolei doprowadzają do rozładowywania ich poprzez autoagresję. Wpadam wówczas w ataki furii, mam ochotę nawet zrobić sobie krzywdę lub się zabić. Czuję się z tym źle i mam poczucie winy wobec swoich bliskich ponieważ w takich kryzysowych momentach mam wrażenie, że jestem dla nich ciężarem. Nie radzę sobie z tym i chciałabym prosić o rady związane z tym jak mogłabym te napięcia redukować i sobie z nimi radzić?

Dzień dobry,
Najlepszym rozwiązaniem byłaby psychoterapia i podejrzewam, że sama zdaje sobie Pani z tego sprawę. Jeśli chodzi o rozładowywanie napięcia tak by nie prowadziło ono do aktów autoagresji doradzałabym znalezienie jakiś form zastępczych np. ćwiczenia fizyczne zwłaszcza przy gorszym samopoczuciu; pisanie dziennika - pamiętnika lub rejestru własnych emocji, myśli w trudnych chwilach; wyrażenie negatywnych emocji malując, rysując, pisząc wiersze; spokojna rozmowa z bliską osobą itd. Z Pani opisu wnioskuję, że terapia byłaby tu bardzo potrzebna i dlatego tym bardziej zachęcam do jej podjęcia. Mam nadzieję, że uda się Pani w pierwszej kolejności zmniejszyć częstość aktów autoagresji i to świetnie, że ma Pani motywację do zmiany.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog - kulczycka.pl/