Zmiany skórne u dziecka a podejrzenie opryszczkowego zapalenia skóry

Chłopak, 10 lat, od 3 lat choruje, zmiany skórne zlokalizowane szczególnie na goleniach, brzuchu, szyi i łokciach, bardzo swedzace, rozlane grudki na dużych powierzchniach, związane wg matki z jedzeniem przez dziecko pszenicy i produktów pochodnych, wygląd zmian i wywiad sugeruje mi opryszczkowate zapalenie skory, czy to dobry trop? Jakie badania? Jak przekonać matkę do leczenia konwencjonalnego? Student lekarskiego

Rozstrzygajace jest badanie przeciwcial przeciwko transglutaminazie tkankowej i endomycium. Koniecznie nalezy tez zrobic calkowite IgA, zeby wykluczyc niedobor. Badania nalezy wykonac gdy dziecko wszystko je (tj. nie w trakcie diety eliminacyjnej)