Witam,
ja bym w tym przypadku nie oddzielała miłości od potrzeby bycia z kimś, nie dewaluowała bym miłości partnerki nawet pomimo jej zaburzeń osobowości, myślę, ze jest osobą, która właśnie tej miłości bardzo potrzebuje, jedyny właściwie problem jest z tym bardzo, mogłoby się zdarzyć, ze okaże się to dla Pana dość trudne i nieco obciążające. Ja chciałabym Pana i partnerkę zachęcić do psychoterapii, w najlepszej wierze, dla Państwa. Pozdrawiam.
Witam, motywacje ludzi do bycia w związku są bardzo złożone, często jest wśród nich, poza miłością, potrzeba zaspokojenia potrzeb sfrustrowanych w dzieciństwie.Fakt ,że przekazała Panu interpretację jaką usłyszała u psychologa, z którego pomocy korzystała, świadczy niewątpliwie o jej otwartości i zaufaniu do Pana, co dobrze rokuje na przyszłość.Gorzej jak widzę z Pana zdolnością przyjęcia i akceptowania słabszych obszarów funkcjonowania partnerki.Proszę pamiętać,że miłość to nie tylko wspólne przeżywanie szczęśliwych chwil to też towarzyszenie sobie w słabościach i rozumienie trudności, a przeżywamy je wszyscy w życiu, zapewniam :)
Dzień dobry!
Każdy człowiek ma w sobie obie te potrzeby: zarówno szczerą miłość, oddanie, intymność, zaufanie do partnera - jak i strach przed samotnością, zależność. Rzeczywiście jest jednak tak, że zaburzenia osobowości, nerwica lękowa, a także atmosfera domu rodzinnego, relacje z bliskimi, przyjęte wychowanie, doświadczenie poprzednich związków itp. mogą wpływać na rozpoznawanie i rozumienie, czym jest miłość, dlaczego z kimś jestem. Partnerka powinna podjąć psychoterapię. Nie oznacza to "wyroku", że nie jest ona przy Panu z miłości. Psychoterapia jest drogą leczenia, lepszego rozumienia, zauważania, odkrywania siebie, towarzyszenia w podejmowaniu dobrych decyzji i pozytywnych zmian. Możecie również podjąć się spotkaniom wspólnym - terapii partnerskiej.
Pozdrawiam!
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak żyć z osobą w związku, która ma nerwicę lękową i depresję? – odpowiada Mgr Jakub Bętkowski
- Jak postępować z dziewczyną, która ma osobowość unikającą? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Czy nerwica natręctw może przerodzić się w zaburzenia osobowości? – odpowiada mgr Małgorzata Danielewicz
- Związek z osobą z zaburzeniami osobowości – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Czy ma zaburzenia osobowości? – odpowiada Dr Krzysztof Dudziński
- Objętość mózgu osoby cierpiącej na zaburzenia osobowości – odpowiada mgr Małgorzata Danielewicz
- Nerwica lękowa i zaburzenia osobowości u 24-latki – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Jakie są różnice i związki pomiędzy borderline a narcystycznym zaburzeniem osobowości? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy warto jeszcze zawalczyć o ten związek? – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka
- Jak żyć z partnerem cierpiącym na zaburzenia lękowe? – odpowiada mgr Robert Gutkowski