Związek z osobą z zaburzeniami osobowości

Od niedawna jestem w związku z osobą ktora ma poważne zaburzenia osobowości.Nie byłam świadoma jego choroby, nie wiem jak reagować, próbuję skłonić go do leczenia ale na wszystko, on reaguje gwałtownie.Proszę poradzić mi właściwy sposób postępowania, aby mu pomóc, bo nie nadążam za jego gonitwą myśli i urojeń, czy powinnam się bać o bezpieczeństwo, czy mam porozmawiać z jego neurologiem, czy moje działania nie będą prowokacją do agresji, którą zaczyna wykazywać? często prosi mnie o pomoc.
KOBIETA ponad rok temu

Dzień dobry!
Odpowiedź na pytanie, czy mężczyzna może być nieprzewidywalny, agresywny i czy może się zdarzyć, że straci kontrolę nad swoim zachowaniem, mogą znać jego lekarze. Istotne jest:
- jakiego rodzaju jest to zaburzenie osobowości
- czy współwystępują choroby psychiczne
- jakiego rodzaju leczeniu poddawał się do tej pory - czy przebywał w szpitalu, bierze/ brał leki, był w psychoterapii - i jakie są ich efekty
- czy zdarzały się mu dotąd sytuacje niebezpieczne, ryzykowne, np. konflikty z prawem, utrata pracy na skutek jego zaburzonych zachowań itp.
- czy historia jego życia pokazuje, że ma skłonność do przemocy
- czy ma skłonność do alkoholu, narkotyków, dopalaczy itp - substancji, które mogą go dodatkowo pobudzać i odbierać kontrolę nad zachowaniem
Wspomina Pani, że jest w związku z tym mężczyzną od niedawna. Na ile zna Pani historię jego życia, jego przeszłość, rodzinę? W jaki sposób dowiedziała się Pani o jego zaburzeniach, diagnozie? Na ile zdążyła Pani poznać "zdrową część" mężczyzny?
Odpowiadając na prośby o pomoc Pani partnera - pomóc może on sobie tylko sam, współpracując z lekarzem psychiatrą oraz psychoterapeutą. Psychoterapia zaburzeń osobowości jest procesem długim, wymagającym wiele pracy, wysiłku i motywacji pacjenta. Zmiany, dostosowanie się do życia, odzyskanie samokrytyczności i kontroli nad swoim zachowaniem jest możliwe. Może się jednak zdarzyć tak, że zaburzenie mężczyzny jest na tyle głębokie, że tworzenie z nim związku zawsze będzie wiązało się z trudami.
Być może warto, aby sama skorzystała Pani z rozmowy z psychoterapeutą. Świadome wchodzenie w związek z osobą z poważnymi problemami psychicznymi i pragnienie udziału w jego leczeniu, "uratowaniu go" może mieć cechy podobne jak współuzależnienie partnerki alkoholika. Psycholog może pomóc Pani odpowiedzieć sobie, czy i dlaczego chce Pani pozostawać w tym związku.
Jeśli partner nie podejmie leczenia, a jednocześnie będzie Pani doświadczała z jego strony pogróżek, szantażu, nachodzenia, agresji - może i powinna Pani zatroszczyć się o własne bezpieczeństwo, również zgłaszając sprawę na policji.
Pozdrawiam!

Witam,
trudno przez internet zdiagnozować Pani partnera, a tym bardziej czy jest dla Pani zagrożeniem. Czy do tej pory uciekał się do jakiś czynów? Z Pani opisu można wywnioskować, że odczuwa Pani lęk i myślę, że warto kierować się tym, co Pani czuje. Lęk pojawia się np. w sytuacjach zagrożenia. Poza tym, jeśli partner ma zaburzenia osobowości, to czy do tej pory korzystał z pomocy specjalisty oprócz neurologa? Np. psychiatry, psychoterapeuty? Jedyne, co może Pani zrobić w takiej sytuacji, to pokierować partnera na konsultację do psychoterapeuty, który zadecyduje o sposobie dalszego leczenia.
W razie pytań, proszę o kontakt.
Z poważaniem
Izabela Makowska-Trzeciak

Z objawów jakie Pani opisuje trudno wywnioskować o jakie zaburzenie chodzi. W trosce o własne bezpieczeństwo mogłaby Pani spotkać się z psychologiem zajmującym sie interwencja kryzysową , aby ustalić odpowiedni plan działania. Lekarz ( bez zgody pacjenta) nie może Pani udzielić zadnych informacji o jego stanie zdrowia.

Witaj
dobrym tokiem postępowania w przypadku zaburzeń osobowości jest korzystanie z długoterminowej terapii. W przypadku występowania gonitwy myśli i urojeń trzeba skorzystać z leczenia psychiatrycznego. Tylko farmakologia jest w stanie wstrzymać objawy, a potem można zastanawiać się co dalej.
pozdrawiam
anna suligowska