Dzień dobry!
Odpowiedź na pytanie, czy mężczyzna może być nieprzewidywalny, agresywny i czy może się zdarzyć, że straci kontrolę nad swoim zachowaniem, mogą znać jego lekarze. Istotne jest:
- jakiego rodzaju jest to zaburzenie osobowości
- czy współwystępują choroby psychiczne
- jakiego rodzaju leczeniu poddawał się do tej pory - czy przebywał w szpitalu, bierze/ brał leki, był w psychoterapii - i jakie są ich efekty
- czy zdarzały się mu dotąd sytuacje niebezpieczne, ryzykowne, np. konflikty z prawem, utrata pracy na skutek jego zaburzonych zachowań itp.
- czy historia jego życia pokazuje, że ma skłonność do przemocy
- czy ma skłonność do alkoholu, narkotyków, dopalaczy itp - substancji, które mogą go dodatkowo pobudzać i odbierać kontrolę nad zachowaniem
Wspomina Pani, że jest w związku z tym mężczyzną od niedawna. Na ile zna Pani historię jego życia, jego przeszłość, rodzinę? W jaki sposób dowiedziała się Pani o jego zaburzeniach, diagnozie? Na ile zdążyła Pani poznać "zdrową część" mężczyzny?
Odpowiadając na prośby o pomoc Pani partnera - pomóc może on sobie tylko sam, współpracując z lekarzem psychiatrą oraz psychoterapeutą. Psychoterapia zaburzeń osobowości jest procesem długim, wymagającym wiele pracy, wysiłku i motywacji pacjenta. Zmiany, dostosowanie się do życia, odzyskanie samokrytyczności i kontroli nad swoim zachowaniem jest możliwe. Może się jednak zdarzyć tak, że zaburzenie mężczyzny jest na tyle głębokie, że tworzenie z nim związku zawsze będzie wiązało się z trudami.
Być może warto, aby sama skorzystała Pani z rozmowy z psychoterapeutą. Świadome wchodzenie w związek z osobą z poważnymi problemami psychicznymi i pragnienie udziału w jego leczeniu, "uratowaniu go" może mieć cechy podobne jak współuzależnienie partnerki alkoholika. Psycholog może pomóc Pani odpowiedzieć sobie, czy i dlaczego chce Pani pozostawać w tym związku.
Jeśli partner nie podejmie leczenia, a jednocześnie będzie Pani doświadczała z jego strony pogróżek, szantażu, nachodzenia, agresji - może i powinna Pani zatroszczyć się o własne bezpieczeństwo, również zgłaszając sprawę na policji.
Pozdrawiam!
Witam,
trudno przez internet zdiagnozować Pani partnera, a tym bardziej czy jest dla Pani zagrożeniem. Czy do tej pory uciekał się do jakiś czynów? Z Pani opisu można wywnioskować, że odczuwa Pani lęk i myślę, że warto kierować się tym, co Pani czuje. Lęk pojawia się np. w sytuacjach zagrożenia. Poza tym, jeśli partner ma zaburzenia osobowości, to czy do tej pory korzystał z pomocy specjalisty oprócz neurologa? Np. psychiatry, psychoterapeuty? Jedyne, co może Pani zrobić w takiej sytuacji, to pokierować partnera na konsultację do psychoterapeuty, który zadecyduje o sposobie dalszego leczenia.
W razie pytań, proszę o kontakt.
Z poważaniem
Izabela Makowska-Trzeciak
Z objawów jakie Pani opisuje trudno wywnioskować o jakie zaburzenie chodzi. W trosce o własne bezpieczeństwo mogłaby Pani spotkać się z psychologiem zajmującym sie interwencja kryzysową , aby ustalić odpowiedni plan działania. Lekarz ( bez zgody pacjenta) nie może Pani udzielić zadnych informacji o jego stanie zdrowia.
Witaj
dobrym tokiem postępowania w przypadku zaburzeń osobowości jest korzystanie z długoterminowej terapii. W przypadku występowania gonitwy myśli i urojeń trzeba skorzystać z leczenia psychiatrycznego. Tylko farmakologia jest w stanie wstrzymać objawy, a potem można zastanawiać się co dalej.
pozdrawiam
anna suligowska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Pomoc osobie o osobowości skrupulatnej – odpowiada Maria Fraszewska
- Zaburzenia osobowości a agresja – odpowiada Mgr Jakub Bieniecki
- Jak żyć z osobą z zaburzeniami osobowości? – odpowiada Lek. Małgorzata Pacholec
- Jak wygląda związek z osobą neurotyczną? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Czym są ograniczone zaburzenia osobowości? – odpowiada Mgr Agnieszka Nowogrodzka
- Związek z osobą cierpiącą na nerwicę lękową i zaburzenia osobowości – odpowiada Mgr Sylwia Wiśniewska
- Jakie zaburzenie osobowości może mieć ta osoba? – odpowiada Dr Mieczysław Bakun
- Zaburzenia osobowości bordeline i unikająca – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Zaburzenie osobowości F60.9 – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Zaburzenia osobowości a osobowość paranoiczna – odpowiada Prof. dr hab. n. med. Iwona Małgorzata Kłoszewska