Zwymiotowałam tabletkę antykoncepcyjną i zażyłam kolejną - czy dobrze postąpiłam?

Witam! Przyjmuje tabletki antykoncepcyjne. 8 lutego zaczęłam nowe opakowanie. Tabletki biorę o godzinie 20 lecz w ostanią sobotę tj. 12 lutego ok. 21 ją zwymiotowałam. Następnego dnia o godzinie 9 przyjęłam kolejną tabletkę ponieważ uznałam, że wcześniejsza na pewno się nie wchłonęła. Czy dobrze zrobiłam? Mam teraz kończyć opakowanie dzień wcześniej? Czy nadal mam brać 21 dni i ostatniego dnia przyjąć tabletkę z nowego opakowania? Czy ochrona antykoncepcyjna się zachowała? Pozdrawiam serdecznie! Czekam na odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Jeżeli przyjęła Pani tabletkę o godz 20, a następnie godzinę później pojawiły się wymioty, to jak najbardziej najprawdopodobniej nie doszło do wchłonięcia się preparatu. Wynika to z faktu, że przy prawidłowo funkcjonującym przewodzie pokarmowym, wchłanianie takie trwa średnio 3-4 godziny. Jak najbardziej powinna Pani zatem przyjąć kolejną tabletkę, aczkolwiek powinna ją Pani zażyć niezwłocznie po ustąpieniu wymiotów. Przyjęła ją Pani jednak ponad 12 godzin później, co oznacza, że ochrona antykoncepcyjna może być zmniejszona. Ponieważ jest to pierwszy tydzień, przez kolejne 7 dni powinna się Pani dodatkowo zabezpieczać.