Żylaki powrózka nasiennego i zwapnienia w jądrach po przebytym wnętrostwie

Witam! Z racji przebytego w dzieciństwie wnętrostwa nabytego (lewostronne, do 3-4 roku życia wszystko na miejscu, lecz później prawe jądro "uciekło", zabieg w wieku 5 lat) postanowiłem zrobić kontrolne USG, które wykazało lewostronne żylaki powrózka i zwapnienia w jądrach. Czeka mnie zabieg laparoskopii, lecz martwią mnie najbardziej te zwapnienia. Czy muszą one sygnalizować o nowotworze, czy mogą po prostu towarzyszyć obniżonej płodności, która może wynikać u mnie z żylaków powrózka lub niedoczynności tarczycy (czeka mnie MRI przysadki w kierunku prolactinomy). Proszę wytłumaczyć mi, czym są owe zwapnienia, kiedy występują i czy mogą występować jako efekt uboczny żylaków powrózka oraz jakie kroki trzeba podjąć w tym przypadku?

MĘŻCZYZNA, 20 LAT ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Czy muszą one sygnalizować o nowotworze?

  • Raczej nie, ale mogą świadczyć o zaniku, zwyrodnieniu miąższu jądra na skutek np. przebytych stanów zapalnych czy też jest następstwem zmian warunków w jakim bytuje rozwijające się jądro (wnętrostwo).

Czy mogą po prostu towarzyszyć obniżonej płodności?

  • Raczej obniżona płodność jest następstwem zaniku, zwyrodnienia miąższu jądra przejawiającego się zwapnieniami.

Czym są owe zwapnienia?

  • To zapewne następstwo przebytego wnętrostwa. Wystarczy, że jądro nawet przez niedługi czas przebywa poza moszną np. w kanale pachwinowym, we wnętrzu jamy brzusznej, a zachodzą w nim zmiany zwyrodnieniowe, zanikowa. Jednym z takich zmian jest odkładanie się w miąższu jądra wapnia w formie ogniskowych zwapnień.

Kiedy występują?

  •   Tak jak pisałem, jako efekt np. pozapalny czy też wnętrostwa lub przebytego urazu.

Czy mogą występować jako efekt uboczny żylaków powrózka?

  • Raczej nie.

Jakie kroki trzeba podjąć w tym przypadku?

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty