Żylaki powrózka nasiennego i zwapnienia w jądrach po przebytym wnętrostwie

Witam! Z racji przebytego w dzieciństwie wnętrostwa nabytego (lewostronne, do 3-4 roku życia wszystko na miejscu, lecz później prawe jądro "uciekło", zabieg w wieku 5 lat) postanowiłem zrobić kontrolne USG, które wykazało lewostronne żylaki powrózka i zwapnienia w jądrach. Czeka mnie zabieg laparoskopii, lecz martwią mnie najbardziej te zwapnienia. Czy muszą one sygnalizować o nowotworze, czy mogą po prostu towarzyszyć obniżonej płodności, która może wynikać u mnie z żylaków powrózka lub niedoczynności tarczycy (czeka mnie MRI przysadki w kierunku prolactinomy). Proszę wytłumaczyć mi, czym są owe zwapnienia, kiedy występują i czy mogą występować jako efekt uboczny żylaków powrózka oraz jakie kroki trzeba podjąć w tym przypadku?

Czy muszą one sygnalizować o nowotworze?

  • Raczej nie, ale mogą świadczyć o zaniku, zwyrodnieniu miąższu jądra na skutek np. przebytych stanów zapalnych czy też jest następstwem zmian warunków w jakim bytuje rozwijające się jądro (wnętrostwo).

Czy mogą po prostu towarzyszyć obniżonej płodności?

  • Raczej obniżona płodność jest następstwem zaniku, zwyrodnienia miąższu jądra przejawiającego się zwapnieniami.

Czym są owe zwapnienia?

  • To zapewne następstwo przebytego wnętrostwa. Wystarczy, że jądro nawet przez niedługi czas przebywa poza moszną np. w kanale pachwinowym, we wnętrzu jamy brzusznej, a zachodzą w nim zmiany zwyrodnieniowe, zanikowa. Jednym z takich zmian jest odkładanie się w miąższu jądra wapnia w formie ogniskowych zwapnień.

Kiedy występują?

  •   Tak jak pisałem, jako efekt np. pozapalny czy też wnętrostwa lub przebytego urazu.

Czy mogą występować jako efekt uboczny żylaków powrózka?

  • Raczej nie.

Jakie kroki trzeba podjąć w tym przypadku?