Żylaki przełyku, hemoroidy i żylaki na nodze

2 lata temu wykryto u mnie żylaki przełyku. Kolejna gastroskopia kontrolna wykonana po roku przez innego lekarza oceniała je jako 2 punktowo poszerzone naczynia żylne o średnicy 2-3 mm. Nie wiem co przyczyniło się od ich powstania ponieważ alkoholu nie piję i nie mam marskości wątroby. Nie chorowałam również na żółtaczkę. Przeprowadzone badania tj. usg wątroby oraz badanie doplerowskie żyły wrotnej nie wykazały nadciśnienia w żyle wrotnej. Próby wątrobowe i inne wyniki krwi też są prawidłowe. Natomiast 11 lat temu - przy pierwszej w moim życiu gastroskopii zauważono ogniskowo poszerzone naczynie żylne w górnej części przełyku. Piszę o tym ponieważ może mieć to znaczenie przy ocenie mojego schorzenia. Podobnie jak i towarzyszące mi przez ponad 24 lata częstoskurcze nadkomorowe, które ustąpiły po ablacji prądem RF drogi o wolnym przewodzeniu, którą wykonano 11 lat temu. Poza żylakami w przełyku mam także II stopnia hemoroidy, ujawnione w kolonoskopii oraz żylaki na nodze z niesprawnymi zastawkami oraz poszerzoną żyłę szyjną - prawą, która przy częstoskurczach mi mocno pulsowała. Piszę do Państwa, bo niepokoję się. Nie chciałabym czegoś zaniedbać, zwłaszcza że moje żylaki nie są leczone. Nie wiem, jakie jeszcze badania powinnam wykonać i jakie leki zażywać, by zapobiec krwawieniu z żylaków przełyku. Z góry dziękuję za odpowiedź i bardzo przepraszam za tak obszerny opis mojego problemu zdrowotnego. Alicja z Warszawy

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!
W związku z wykluczeniem najczęstszej przyczyny żylaków przełyku, jaką jest nadciśnienie wrotne spowodowane marskością wątroby, należy poszukiwać gdzie indziej. Należy pamiętać, że samo istnienie żylaków przełyku nie jest jeszcze bardzo niepokojące - ważne by była prowadzona odpowiednia obserwacja. Żylaki nie wykazujące wzrostu lub nie dające cech krwawienia mogą nie stanowić problemu przez lata.
Choroba serca w przeszłości, żylaki kończyn dolnych, hemoroidy, żylaki przełyku i poszerzona żyła szyjna w pierwszej kolejności kazałaby mi doszukiwać się przyczyny właśnie w sercu. Wieloletnia choroba mogła skutkować zmianami strukturalnymi i czynnościowymi, być może rozwinęła się u Pani niewydolność serca prawokomorowa, która powoduje zastój krwi żylnej na obwodzie. Przy Pani niezbitej predyspozycji do tworzenia żylaków owe powstają w związku ze zwiększonym obciążeniem zalegającej krwi. W związku z tym proponowałbym konsultację kardiologiczną z wykonaniem koniecznie badania echograficznego serca. Proszę udać się z tą sugestią do swojego lekarza rodzinnego.
Tak jak napisałem wyżej należy uznać, że należy Pani do osób, które mają pewną predyspozycję do tworzenia żylaków. Proszę się zastanowić czy Pani matka, ojciec, rodzeństwo lub inne osoby w rodzinie mają lub miały problemy z żyłami.
Leczenie żylaków kończyn dolnych powinna Pani powierzyć specjaliście - chirurgowi naczyniowemu. Odnoście profilaktyki pęknięcia żylaków przełyku stosuje się w tym przypadku pewne leki zmniejszające ciśnienie krwi żylnej, ale zanim je Pani dostanie proponowałbym wykonanie diagnostyki kardiologicznej. Proszę być dobrej myśli. Tak jak napisałem, dopóki żylaki nie wykazują progresji nie stanowią dużego problemu.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.