Czy po tym leku mogą wystąpić kłopoty z uzależnieniem?

Dzień Doby Czy biorąc efectin mogę się uzależnić .Proszę o informację jestem w Anglii i nie mam jak dopytać lekarza bo lek ten dostałam będąc na urlopie w Polsce .Proszę Pan/ia/a lekarza o informację. Będę w Polsce dopiero za rok a chciałabym wiedzieć czy mam go odstawiac powoli czy moga wystapic po nim jakies klopoty z uzaleznien
KOBIETA, 36 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

substancją czynną leku Efectin jest wenlafaksyna, która nie uzależnia. Jednak nagłe odstawienie leku może doprowadzić do tzw. zespołu odstawiennego, który może objawiać się w różny sposób. Wówczas mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak: zawroty głowy, myśli samobójcze, nudności, zaburzenia widzenia, drgawki, podwyższone ciśnienie, agresywne zachowania, uczucie pustki oraz inne wymienione w ulotce leku Efectin.

W związku z tym lekarze zalecają stopniowe zmniejszanie dawki, ale należy to robić wyłącznie pod ich okiem. Najlepiej więc, żeby skontaktowała się Pani z lekarzem (chociażby online) i dopytała go o kwestię dawkowania. Odstawianie leku może zająć kilka tygodni lub miesięcy.

Inne pytania o lek Efectin umieszczamy pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-po-efectinie-moge-pic-melise-aby-zlagodzic-skutki-uboczne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-dominal-forte-uzaleznia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mirtazapina-uzaleznia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.