Z czego może wynikać ból dolnej części kręgosłupa?

Z czego może wynikać ból dolnej części kręgosłupa (odcinek lędźwiowy)? Ból pojawił się nagle i objawia przy schylaniu się i pochylaniu głowy
MĘŻCZYZNA, 18 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Bóle w dolnej części pleców mogą mieć różne podłoże.

Niestety na podstawie jedynie tych podanych przez Pana informacji trudno wywnioskować co powoduje go w tym przypadku. Jeżeli nadal będzie się utrzymywał lub wręcz przybierał na sile proszę udać się do lekarza ortopedy. W tym przypadku wskazana byłaby szersza diagnostyka obrazowa, np. wykonanie badania rtg, które będzie mogło pokazać, czy nie doszło do jakichś uszkodzeń.

Ból kręgosłupa w dolnej części pleców czasami może być wynikiem jakiegoś urazu powstałego w wyniku aktywności. Na jego pojawienie się wpływa również siedzący tryb życia. Przyjmowanie nieodpowiedniej postawy ciała, np. podczas pracy przy komputerze może z czasem wywołać takie dolegliwości bólowe. Bóle kręgosłupa mogą wynikać także z różnych chorób zwyrodnieniowych albo reumatycznych. Proszę nie zwlekać z konsultacją lekarską, aby jak najszybciej określić przyczynę problemu i wdrożyć odpowiednie leczenie. W takich przypadkach nierzadko pomagają różne zabiegi fizjoterapeutyczne, dostosowane do rodzaju schorzenia.

Więcej szczegółowych informacji na temat przyczyn bólu kręgosłupa można znaleźć w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl. Zachęcamy do jego przeczytania:

https://portal.abczdrowie.pl/bole-kregoslupa-w-odcinku-ledzwiowym

Warto też zweryfikować, jak na pytania o zbliżonej tematyce odpowiadają eksperci serwisu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-kregoslupa-w-dolnej-czesci

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-kregoslupa-w-dolnej-czesci-plecow https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-bol-w-dolnej-czesci-kregoslupa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.