Bardzo dużo schudłam - czy mam dużą niedowagę?

Mam 22 lata, mój wzrost to 169 cm, a ważę 42 kg. Ostatnio miałam bardzo dużo stresu i w ciągu 3 tygodni schudłam aż 10 kilogramów, zaczynam się niepokoić.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Wskaźnik BMI dla podanych przez Ciebie wartości wynosi 14,7. Biorąc pod uwagę, że norma mieści się w granicach 19-24,9, oznacza to, że masz znaczną niedowagę.

Wśród przyczyn niedowagi znajdują się następujące schorzenia:
- AIDS,
- gruźlica,
- choroby metaboliczne,
- choroby nowotworowe,
- choroby pasożytnicze,
- zaburzenia endokrynologiczne,
- anoreksja oraz bulimia,
- zaburzenia wchłaniania pokarmów.
Ponadto proszę pamiętać, że nieprawidłowo niska waga może być przyczyną wielu zaburzeń - między innymi hormonalnych. Zdrowa i odpowiednio rozwinięta tkanka tłuszczowa jest na przykład jednym ze źródeł hormonów estrogenowych. U młodych dziewcząt brak odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej może wiązać się z późnym wystąpieniem pierwszej miesiączki. U kobiet z niedowagą mogą wystąpić zaburzenia miesiączkowania lub nawet zatrzymanie krwawień.

Niedowaga wiąże się także z zaburzeniami w funkcjonowaniu układu naczyniowo-sercowego. Może zatem prowadzić do niewydolności krążenia.
Proszę zatem pilnie skonsultować się z lekarzem.