Bolesność nadbrzusza a poziom lipazy i amylazy

Od 2 lat mam bóle nadbrzusza(SOR,USG,wyniki ok). Ostatnio bóle minęły a ja odebrałam złe wyniki LIPAZA 219, po 4 dniach 109, po 8 dniach 87 , podobnie AMYLAZA w moczu była 680, po 4 dniach 360. USG bardzo dokładnie pokazało wszystko w idealnym porządku. Diagnoza:OZT! Bez szpitala, po 4 dniach diety wynik wróciły do normy. Co to było? Bardzo niezdrowo i tłusto jem, jestem szczupła.Czy to coś innego?

To raczej jakiś przejściowy niewielki stan zapalny trzustki. Ostre zapalenie trzustki z zasady rozpoznaje się, gdy normy poziomów enzymów trzustkowych są przekroczone 3 krotnie (w tych wynikach raczej nie zostały aż tak znacznie przekroczone). Jeśli dolegliwości bólowe nadbrzusza nadal pojawiają się sugerowałbym badanie gastroskopowe. O wszystkim powinien zadecydować lekarz prowadzący.