Co robić z tymi krwotokami z nosa u dziecka?

Witam, syn lat 9. Od ok 5 lat ma nawracające krwotoki z nosa, czasem nawet kilka razy dziennie. Zdarza się że są bardzo silne, krew wręcz się leje strumieniem. Do tego wychodzą mu skrzepy krwi z nosa (czasem raz na kilka dni, czasem częściej), czasami mają nawet ok 5cm długości. Byliśmy ok 2-3 lata temu u laryngologa i nic nie stwierdził, miał wykonane badania na krzepliwość (w tym samym czasie) i również bez odchyleń. Teraz wybieramy się na następne badania ponieważ wg mnie to już za długo trwa, do jakiego lekarza się udać? Pod jakim kątem badać dziecko?
KOBIETA, 39 LAT 3 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

bardzo dobrze, że zdecydowała się Pani na ponowną wizytę u lekarza. Takie objawy są niepokojące i wymagają dalszej diagnostyki. Nawracające krwotoki z nosa mogą wynikać z uszkodzenia naczyń krwionośnych bądź niedoboru żelaza, witaminy K oraz C. Warto wykonać badania laboratoryjne, by zweryfikować, czy dziecku nie brakuje wymienionych witamin i minerałów.

Nasz ekspert z zakresu laryngologii uważa, że krwotoki z nosa są częstą przypadłością u dzieci. W takiej sytuacji pomocna może okazać się elektrokoagulacja. W pierwszej kolejności proszę jednak udać się do laryngologa, który zbada syna i zaleci dalsze postępowanie.

Więcej pytań z tej tematyki umieszczamy pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwotoki-z-nosa-u-siedmiolatka,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwotoki-z-nosa,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-dziecko-ma-krwotoki-z-nosa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Proszę ponownie skonsultować się z laryngologiem, być może w nosie jest pęczek naczyniowy lub polip, który przy podrażnieniu mechanicznym ulega uszkodzeniu, co skutkuje krwawieniem.