Co zrobić z tą wadą wymowy u dziecka?

Witam, moja córka ma 2 lata i 3 miesiące mówi pełnymi zdaniami, śpiewa piosenki i recytuje wiersze. Już jako dziecko 1,5 roczne mówiła pełnymi zdaniami, jednak ja jako osoba przebywającą z nią mam wadę wymowy, problem z poprawna wymowa r. Córka obecnie zamienia r na j. Mam pytanie czy powinnam już udać się do logopedy czy dziecko jest jeszcze za małe?

Szanowna Pani. Do 3 roku życia to normalne, że zamienia na J. Później, mniej więcej po trzecich urodzinach zacznie zamieniać na L, czyli rower - lowel. Jeżeli dziecko mówi pełnymi zdaniami, nie wkłada języka między zęby podczas mówienia (niech Pani zwróci szczególną uwagę na głoski s z c Dz), nie na problemów z jedzeniem i nic Pani nie niepokoi, to nie trzeba. Warto jednak może mimo wszystko wziąć ją na jedną wizytę, nawet konsultację online, żeby sprawdzić, czy język jest prawidłowo zbudowany i nie jest skrócone wędzidełko. To może być u Pani przyczyną wady wymowy, więc lepiej zobaczyć, czy córka tego nie odziedziczyła. Dodatkowo chciałam jedynie przypomnieć, że nad wadą wymowy można pracować również w wieku dorosłym, więc jeżeli chce Pani się pozbyć rotacyzmu, to proszę śmiało iść do logopedy, albo korzystając z konsultacji córki chociaż sprawdzić swój język lub znaleźć inną przyczynę problemów. :) Trzymam kciuki i gratuluję pięknej mowy córki, super jak już mówi pełnymi zdaniami, oby tak dalej! :)